У жасяващи снимки на избухналата електроцентрала, на облъчени спасители и на хора, търсещи спасение от радиацията, обиколиха света. Дори и в намиращата се на 1000 км от аварията Федерална република Германия избухна паника. Много хора се страхуваха да пият мляко или да ядат гъби.
Между 500 хил. и 1 млн. "ликвидатори" (пожарникари войници и цивилни, които се борят с пожара на реактора в Чернобил) са ангажирани в дните и седмиците след експлозията.
Нищо неподозиращите мъже изграждат временни предпазни саркофази около кратера, издълбан от избухването на реактора, или изнасят радиоактивни материали.
Много от тези работници вече са починали или са нетрудоспособни.
Докато противниците на ядрената енергия смятат това за окончателно доказателство за радиоактивната опасност, техните опоненти подчертават, че са изминали цели 20 години, и изтъкват, че средната продължителност на живота в района е намаляла драстично, включително и в незасегнатите от аварията съседни области.
В района на Гомел трябва да се търси внимателно, за да се открият още следи от катастрофата. Хората са се научили да живеят с последиците.
"Трябва да спрем производството на облъчени хранителни продукти, за да ограничим рисковете от заболявания сред хората", категоричен е Агеев.
За Беларус това е трудно начинание въпреки цялата чуждестранна или вътрешна помощ за засегнатите области. И до днес в страната има 265 хил. хектара заразена селскостопанска площ.
Днес в трите най-силно пострадали държави - Беларус, Русия и Украйна, съществува тенденцията щетите от облъчването да бъдат определяни като не чак толкова мащабни.
"Смъртността сред ликвидаторите не е по-висока, отколкото смъртността сред мъжкото население в Русия като цяло", обявиха учени на конференция в началото на април в Москва.
Русия и Украйна продължават да разчитат на атомната енергия.
А в Беларус авторитарното правителство прави всичко възможно, за да не травматизира допълнително с нови ужасяващи съобщения и без това достатъчно фаталистки настроеното общество.
Владимир Агеев вижда в последиците от Чернобил предизвикателство за поколения наред. Неговата страна и в бъдеще щяла да зависи от помощта на Запада.
"Всеки усеща вътрешно, че една такава катастрофа като в Чернобил може да се случи и на друго място", подчертава Агеев, който обаче споделя, че не вижда алтернатива на атомната енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!