В се по-стари и все по-малобройни. Такава е констатацията за присъствието на неделната меса в повечето европейски страни. По-засилено е присъствието в църквата по поводи като сватби, кръщенета, Коледа, Великден...
Мнозина се питат къде е проблемът - криза в църквата или безразличие на вярващите. На фона на тези проблеми християнството прибавя и още един:
все повече са тези, които преминават към исляма
Това сочи проучване, осъществено в Германия. През 2005 г. 4 хил. германски граждани са сменили религията си, което е четири пъти повече в сравнение с предишната година.
Имамите са млади хора с напредничави възгледи, в повечето случаи от смесени бракове. Молитвите са предимно на немски. В Берлин има 8 хил. Германци, които изповядват исляма.
Броят на посветените значително се увеличава след 11 септември 2001 г., когато са атентатите в САЩ. Мохамед Херцог е председател на общността на германофонските мюсюлмани в столицата.
Тези, които са си мислели да преминат към религията, са го направили след 11 септември като ясен знак в противовес на дискредитирането на исляма в общественото мнение, обяснява той.
Херцог добавя, че допреди няколко години преминаването към исляма е ставало най-вече заради смесените бракове. Днес обаче причината е чисто религиозна.
Става дума за вярващи, твърде религиозни хора, които виждат в исляма по-висш смисъл. Те го смятат за либерална и толерантна религия. Тези хора първо са прочели Корана, после са го осмисли, преди да направят решителната крачка.
На самия Херцог са му били нужни 5 години, за да се посвети на исляма.
Кристин е младо момиче, със забрадка на главата и черни дрехи. Тя е мюсюлманка от половин година.
"Оттогава много размишлявам върху живота. Опитах се да намеря верния път. Това, което се промени за мен е, че се чувствам по-сигурна и по-защитена от религията. Най-вече чрез забрадката. Чувствам се зачитана като човешко същество, а не като обект на желание. Моля се по пет пъти на ден. Следвам всички правила на исляма", разказва Кристин.
Трябва да се подчертае, че новите вярващи в редиците на исляма
са много по-вдъхновени от религията, отколкото другите мюсюлмани
Те се опитват да достигнат до корените на исляма, да прочетат и да разберат всичко за него.
Има обаче и такива мюсюлмани, които са преминали към тази религия по силата на обстоятелствата. Такъв е случаят на арменски сираци и жени, отвлечени в Турция по времето на геноцида в началото на миналия век.
Днес някои хора се опитват да разберат повече за произхода си и за християнските си корени. Сюжетът все още е табу в Турция, но набира сила в Армения.
Цялостното духовно раздвижване у нас в началото на 90-те години рефлектира върху религията като цяло и в частност към исляма.
Мюсюлманите в България обичат и пазят своята религия. Придържат се към нея, търсят начини да повишат познанията си. В последните години стана проблем забраждането на момичета на обществени места в районите с преобладаващо мюсюлманско население.
Покриването на главите на момичетата започна в резултат от ново и интензивно разпространение на исляма. Започнаха да се провеждат ислямски семинари, в които се включват много млади хора.
В джамии се организират курсове по изучаване на Корана. За част от тези хора, които живеят на село и нямат много възможности за реализация, изучаването на религия е
шанс да видят и нещо друго, различно от тяхното ежедневие
Някои от тях отиват на обучение по религия и в съседна Турция. Именно след семинарите част от момичетата вземат решение да носят забрадка.
Има ислямски духовници, които не харесват тази демонстративност, защото религията проповядва преди всичко скромност. Затова те са склонни да мислят, че завръщането към исляма е по-скоро израз на "външна" религиозност.
Истински религиозните хора са малко. Факт е обаче, че ислямските училища привличат доста ученици. Една от причините е
безплатното образование и безплатната храна
Разбира се, не всички отиват там само заради това, а наистина са водени от религиозни причини, обяснява Мехмед, който има свой бизнес в София, но е изкарал и курс по изучаване на Корана.
Неговата мечта е децата му да постигнат повече в науката, да получат добро образование. Той не робува на религиозните норми.
Има обаче и млади хора, които четат списанията, разпространявани от Организацията за ислямско развитие и култура. В тях има статии за полигамията.
Самата организация нашумя с това, че подпомага финансово футболния отбор "Рудозем 2005" и по тази причина на фланелките на футболистите е изписано името й.
Спорът, който породи този факт, бе свързан с изясняване на въпроса дали не става дума за вкарване в спорта на религиозни символи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!