Подобни пациенти рядко живеят повече от два-три дни, обясни проф. Александър Чирков и нарече "чудо" това, че жената е доживяла до такава възраст, защото заболяването й нарушавало снабдяването на органите с кръв. От месец и половина пациентката била неподвижна в леглото си. Още след операцията обаче проф. Чирков изрази опасенията си от приемането на белия дроб, тъй като минали повече от шест часа от взимането на органа до началото на новото начало на снабдяването му с кръв. Белият дроб издържа обикновено три-четири часа, без да загуби функциите си, поясни БНР.
Органите за трансплантацията бяха от момче на 17 години, което вчера следобед изпаднало в мозъчна смърт, и са дарени от родителите му. Те са експлантирани в сряда срещу четвъртък в Плевен в продължение на над три часа от над 30-членен екип уролози, съдови и коремни хирурзи от три национални болници - Александровската болница, "Пирогов" и "Св. Екатерина". Тийнейджърът бил от София и починал при катастрофа край ловешкото село Микре след тежка черепно-мозъчна травма.
Малко след 4 ч. сутринта сърцето и белите дробове, поставени в хладилни чанти, са били пренесени до столичната клиника "Св. Екатерина", където екип на проф. Чирков чакал, за да започне трансплантацията. По-късно от болницата в Плевен са били изпратени и останалите дарени органи.
За първи път в България от донор е бил взет бял дроб, съобщи директорът на Националния център по управление на трансплантациите. За седми път тази година от донор се вземат органи, но различното сега е, че се прави мултиорганна експлантации, което означава, че от един донор са взети сърце, белите дробове, черния дроб и бъбреците. Единствено в този момент няма да се трансплантира черният дроб, но той ще послужи за анализ и подготовка на бъдещо присаждане на такъв орган, поясни БНР.
Бъбреците са били предназначени за болни в "Пирогов", но след изследванията се оказало, че трансплантация с тях не е възможно да се извърши. "При промиването на бъбреците е имало чисто физиологични проблеми, които са довели до това, че тези два бъбрека са нежизнеспособни и ние не можем да рискуваме живота на пациентите, които ще приемат тези бъбреци. Поради това няма да извършим трансплантация с тях", обясни по-късно шефът на "Пирогов" д-р Спас Спасков.
Ръководството на Министерството на здравеопазването изказа дълбоки съболезнования и съчувствие към родителите и близките на загиналия 17-годишен младеж по повод сполетялата ги загуба, като в същото време им благодари горещо, че в този тежък и мъчителен за тях момент са взели високохуманното и изключително благородно решение - загиналият им син да стане донор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!