Междинният доклад за България съдържа две съществени послания. Едното е, че са отчетени положените усилия за преодоляване на посочените преди проблеми и че тези усилия са значителни. Второто е, че трябва да има повече обвинения, съдебни процеси, присъди.
Това заяви източник от EK в навечерието на публикуването на поредния доклад за България, изготвен в изпълнение на Механизма за сътрудничество и контрол в областта на вътрешните работи и правосъдието.
"Докладът се състои от 6 страници, включващи кратко въведение, описание на състоянието в шестте "проблемни" области за България, препоръки какво трябва да се прави в бъдеще за преодоляване на проблемите в посочените области.
Тъй като това е "технически" доклад, старали сме се да избягваме политическите оценки. Независимо от това, с него се изпращат две съществени послания", отбеляза източникът, цитиран от БТА.
"Въпросът за европейските фондове за България не се коментира на този етап. В доклада посочваме достатъчно ясно какво предстои да се направи. Има оценка на факта, независимо дали тази оценка се споделя или не, че след последния доклад през юли са положени доста сериозни усилия да се поправят нещата", добави той.
Във връзка с една от "проблемните" области се разисква и проблемът за купуване на гласове по време на избори.
В документа е посочено, че въпросите за правилата на финансиране все още се обсъждат, че сега действащите правила и финансирането на изборните кампании варират съобразно вида на изборите, че законите за изборно финансиране трябва да са последователни, че трябва да действа строг контролен механизъм при национални и европейски избори, че властите трябва да засилят подкрепата за усилията на гражданското общество да се предотвратяват изборните измами.
Европейската комисия подчертава убедеността си, че механизмът за сътрудничество и контрол в областта на вътрешните работи и правосъдието е много полезен "както за България, така и за нас".
Източникът не е посочил ще се готви ли следващ доклад в изпълнение на този механизъм, но е изтъкнал, че той не е обвързан със срокове за прилагане за разлика от евентуално налагане на "предпазна клауза" на България, което би могло да стане само до края на тази година.
Даваме се добре сметка, че без наличието на този механизъм българските власти нямаше да предприемат стъпките, които се предприеха, подчерта той.
Най-важното за мен е докладът на ЕК да отчете обективно значителния прогрес, който имаме в работата на Инспектората към Висшия съдебен съвет и създаването на съвместните екипи между прокуратурата, МВР и ДАНС, даващи вече първи резултати в областта на организираната престъпност, коментира министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова.
Докладът заслужено ще бъде обективно позитивен, на фона на предходните документи, които България е получавала от началото на функциониране на този механизъм за сътрудничество и проверка, каза Грънчарова.
Тя посочи, че ще коментира по същество, едва като види окончателния вариант на документа.
Области, в които има какво още да се направи, според Грънчарова, са законите за конфликт на интереси и за комисията "Кушлев", създаването на ефективен парламентарен контрол над работата на ДАНС и предстоящите през лятото избори в съдебната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!