С АЩ обявиха, че няма да променят плановете си за изграждане на система за противоракетна отбрана в Европа въпреки заключенията на американското разузнаване, че Иран няма действаща програма за ядрено оръжие.
След като висши американски представители твърдяха, че иранската заплаха е главната причина за създаване на противоракетен щит обаче, американците трудно ще убедят европейските си съюзници, че такъв щит е все още нужен, коментира АП.
Чешки представител, натоварен да разясни на обществеността в страната си необходимостта от система за противоракетна отбрана, каза, че задачата му е станала по-трудна след публикуването в понеделник на доклада за Иран на американското Национално разузнаване.
Документът, представящ анализите на 16-те разузнавателни служби, заключава, че Иран е преустановил опитите за разработване на ядрено оръжие преди четири години.
В доклада обаче се добавя, че Иран продължава да развива ядрена дейност и че страната може да се сдобие с ядрена бомба до 2010-2015 г.
Чешките вестници са пълни със заглавия, които твърдят, че вече няма необходимост от противоракетна отбрана, а сложните аргументи трудно печелят срещу просто формулирани заглавия, каза чешкият правителствен координатор по комуникацията във връзка с противоракетната отбрана Томаш Кълвана, който е във Вашингтон за разговори с представители на правителството и конгресмени.
Кълвана каза, че потенциалната заплаха от балистични ракети, насочени срещу Европа, остава, независимо дали Иран продължава да разработва ядрено оръжие или не. Администрацията на Буш споделя това виждане.
Ракетната заплаха от страна на Иран продължава да нараства и това силно ни тревожи, казва главният преговарящ на САЩ за ПРО в Европа, помощник-държавният секретар по въпросите на международната сигурност и неразпространението на ядреното оръжие Джон Руд.
Противоракетната отбрана ще бъде полезна независимо от ракетния заряд, бил той конвенционален, химически, биологичен или ядрен, добавя той.
Руд отбеляза, че САЩ продължават да се надяват да изградят системата, която ще включва радарни съоръжения в Чехия и базирани в Полша ракети-прехващачи, и трябва да влезе в експлоатация през 2013 г.
САЩ заявиха, че са избрали тези географски точки за позициониране на системата, за да контрират заплаха от Иран, но Русия се противопостави енергично на плановете, твърдейки, че системата може да отслаби възпиращия потенциал на нейния ядрен арсенал.
Разногласията по този въпрос доведоха до най-сериозните търкания в американско-руските отношение от края на Студената война.
Онзи ден Руд отново потвърди становището на САЩ за заплахата от Иран в разговори с един от най-отявлените критици на американските планове, началника на генералния щаб на руските въоръжени сили ген. Юрий Балуевски, който е във Вашингтон по покана на американския си колега, председателя на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили адмирал Майкъл Мълън.
Руд привлече вниманието към съобщението на Иран от този месец, че е произвел нови ракети с обсег от 2000 км. При тази далекобойност части от Югозападна Европа попадат в обхвата на ракетите, превръщайки се в потенциална мишена.
Американски представители обявиха, че наскоро са предоставили на Русия разузнавателни сведения за развитието на иранската ракетна програма.
Елън Таушър, конгресмен от Демократическата партия и председател на експертната комисия към Конгреса по законите за финансиране на американските програми за противоракетна отбрана,също заяви, че докладът на разузнаването няма да се отрази на финасовите аспекти на проекта.
"Докладът не играе роля за нашите съображения. Нищо не се е променило", отбелязва тя.
Таушър успя да се наложи да се задържи финансирането за строителство на обекта в Полша в приет миналия месец законопроект, който осигуряваше по-голямата част от парите, искани от администрацията на Буш за цялостната програма.
Тя каза, че ще обмисли опит за подновяването му в бъдещ закон, ако системата за прехващане бъде успешно тествана и администрацията получи одобрение за плановете си от полското и чешкото правителство.
Това усилие сега изглежда по-сложно заради усещането в тези страни, че американското правителство е пресилило иранската заплаха.
САЩ твърдо настояват, че няма да използват плановете за противоракетна отбрана в Европа във връзка със заплаха от страна на Русия, казва Джулиан Смит, директор на европейската програма на Центъра за стратегически и международни изследвания.
Ликвидирате ли иранската заплаха, това усложнява комуникационната стратегия, посочва Смит.
Новият доклад на американското разузнаване на иранската ядрена програма усилва безпокойството на международната общност и не трябва да намалява натиска за нови санкции срещу Техеран, се казва в изявление на френското президентство, цитирано от АП.
Никола Саркози е разговарял снощи по телефона с президента на САЩ Джордж Буш, с когото е обсъдил доклада.
Саркози казал, че ако бъдат потвърдени, тези изводи означават, че безпокойството на международната общност от 2002 г. насам за намеренията за ядрени дейности в Иран ще бъде усилено.
"Исканията на международната общност следователно са уместни: Иран трябва да окаже пълно съдействие на Международната агенция за атомна енергия и да преустанови дейностите си по обогатяване на уран. Отказът на Иран да приеме тези искания оправдава приемането на нова резолюция на ООН, която да усили санкциите", се казва в изявлението.
Докладът на американското разузнаване за Иран прави евентуална военна атака срещу Техеран в близко бъдеще малко вероятна, заяви бившият главен оръжеен инспектор на ООН Ханс Бликс, цитиран от Ройтерс.
Шведът посочи, че е изненадан от скептичната оценка на иранските ядрени възможности, разпространена по-рано тази седмица от американските разузнавателни служби.
"Най-важният резултат е, че това изключва възможността за военна атака в средносрочен период. Въоръжено нападение срещу Иран не е вероятно през следващите няколко години", ", изтъкна той.
По думите на Бликс докладът, според който не е ясно дали Техеран възнамерява в бъдеще да разработва ядрени оръжия, може би отразява нежеланието на Централното разузнавателно управление и на други служби да бъдат смятани за отговорни за още една прибързана атака.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!