Д окументът изисква от политиците в подписалите го страни да разкриват източниците за финансиране на кампаниите си, а официалните длъжности лица, обвинени в кражба на обществени средства, да бъдат съдени. С него се засилва и сътрудничеството между държавите при разследването на престъпления, свързани с корупция.
Тази конвенция е победа за милиони обикновени хора по света, се казва в декларация на заместник-генералния секретар на ООН по въпросите на наркотиците и престъпността Антониу Мария Коща.
Хората, принуждавани да плащат подкупи за услуги, които им се полагат, или принудени да живеят в бедност, защото корумпирани ръководители ограбват природните ресурси на страните им, ще получат шанс да живеят по-добре, смята той.
Конвенцията срещу корупцията бе приета от Общото събрание на ООН през октомври 2003 г., а ратификацията от подписалите я страни започна два месеца по-късно.
До 15 септември т.г. документът бе одобрен от 30 страни - минимумът, за да може той да влезе в 90 дни по-късно. Към настоящия момент конвенцията е подписана от 140 държави и ратифицирана от 38.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!