Документалната творба, озаглавена "Fahrenheit 9/11" (9/11 по Фаренхайт), е посветена на атентатите от 11 септември 2001 г., а една от темите й са контактите между US президента Джордж Буш и изтъкнати представители на Саудитска Арабия, вкл. семейството на Осама бин Ладен.
Филмът е доста критичен към американския държавен глава - напълно в стила на Мур, който атакува Буш и в двата си бестселъра "Глупави бели мъже" и "Пич, къде ми е държавата?". През 2003 г. той взе "Оскар" за документалния си филм "Bowling for Columbine" и при получаването на статуетката се обърна остро към американския президент с думите: "Засрамете се!". Тези дни лентата има премиера на фестивала в Кан (12-23 май), където е включена сред 18-те филма в състезателната програма.
"Дисни", които купиха "Мирамакс" (Miramax.com) преди повече от десетилетие, имат договорка с шефовете й - братята Боб и Харви Уайнстайн, да не допускат фирмата им да разпространява определени заглавия, например такива, които не са позволени за непълнолетни, припомня "Ню Йорк таймс". Въпросът все още не бил решен напълно и предстоят още преговори, но "Дисни" били категорични, че няма да позволят "Мирамакс" да пусне филма в Северна Америка.
Преди година "Дисни" на свой ред бяха остро критикувани от консервативните кръгове в САЩ, след като стана известно, че "Мирамакс" се е съгласила да финансира филма, след като фирмата на Мел Гибсън "Айкън продакшънс" се отказала от проекта.
Основните опасения на "Дисни" били свързани с дейността й във Флорида, където се намира "Дисниленд". Компанията се опасявала, че щатът, чийто губернатор е Джеб Буш, брат на US президента, ще ги лиши от данъчните облекчения.
Нямаше проблем "Мирамакс" да потърси друг дистрибутор за Северна Америка, но това означаваше да дели печалбата и това щеше да е удар за Харви Уайнстайн, който е сред големите донори на средства за Демократическата партия, коментира "Ню Йорк таймс".
Самият Мур обяснява, че в лентата се проследяват финансовите контакти между семейство Буш и изтъкната саудитски фамилии, които датират от три десетилетия насам. Описана в детайли е и ролята на правителството в спешното евакуиране на роднините на Осама бин Ладен от САЩ непосредствено след нападенията на 11 септември 2001 г. Включени са и коментари на американски войници в Ирак, които изразяват разочарование от развитието на ситуацията там.
Според последната информация братята Уайнстайн щели да върнат на "Дисни" вложената сума, срещу което компанията се отказва от разпространителския процент. По подобен начин през 1999 г. бе решен казусът с комедията на Кевин Смит "Догма" (Dogma-movie.com), от който "Дисни" също се отказаха заради отношението му към католицизма и Мики Маус.
Филмът на Мур струва 6 млн. долара, повечето от които са осигурени от "Мирамакс". Рекламното му изречение е "Температурата, при която свободата изгаря".
Заглавието е взето от класическия научно-фантастичен роман от Рей Бредбъри "451 по Фаренхайт" (Fahrenheit 451) от 1953 г. Това е температурата, при която изгаря хартията, тъй като в описаното футуристично общество книгите подлежат на унищожаване чрез огън, а с тази задача са натоварени пожарникарите. За да се противопоставят на това, група дисиденти запаметяват класическите литературни творби наизуст.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!