Тони Блеър прави решителен опит да се защити и нанася изпреварващ удар преди критиките в доклада, отбелязва "Дейли телеграф".
Министър-председателят отказва да признае, че е вкарал страната във война на базата на недостоверна разузнавателна информация, и продължава да твърди, че светът е по-безопасен след отстраняването на Саддам Хюсеин от власт.
Неговата непоклатима позиция е ясен сигнал: Блеър ще продължи да твърди колко основателна е била войната, независимо че не бяха открити оръжия за масово поразяване, продължава "Телеграф".
Докато в Лейбъристката партия продължават споровете кой ще води партията в следващите избори, премиерът Блеър дава да се разбере, че няма намерение да се оттегля независимо от критиките относно начина, по който правителството е използвало разузнавателната информация за Ирак, отбелязва изданието.
В доклада си лорд Бътлър се спира по специално на начина, по който разузнавателната служба МИ-6, ръководена от сър Ричард Диърлав, е позволила да се поддаде на политическите изисквания на правителството, докато то се подготвяше за война срещу Ирак, пише "Гардиън".
Източници, запознати с документа, отбелязват, че той не съдържа унищожителна критика към никого.
Според същите източници последиците от доклада ще зависят от реакцията на обществото и от разискванията в парламента.
Блеър ще бъде призован да реформира британските разузнавателни служби и вътрешния мениджмънт на "Даунинг стрийт", но в доклада на лорд Бътлър не се съдържат убийствени критики към правителството, сочат прогнозите.
Очаква се обзорът на методите за събиране, анализ и използване на разузнавателна информация относно оръжията за масово поразяване да посочва редица грешки на правителството и разузнавателните служби, довели до войната в Ирак, посочва "Таймс".
Блеър ще признае, че от доклада могат да се вземат доста поуки, включително и за начина, по който правителството е изготвило документа за оръжията на Ирак от септември 2002 г.
Предполага се, че шестмесечното разследване на лорд Бътлър е установило как част от съдържанието на този документ е неоправдано или, най-малкото, не съдържа достатъчно разяснения на разузнавателната информация.
Като пример се посочва твърдението, че Саддам Хюсеин е способен да приведе в действие оръжия за масово поразазяване в срок от 45 минути.
Миналата година това твърдение предизвика ожесточен спор между "Даунинг стрийт" и Би Би Си, довел до смъртта на оръжейния експерт Дейвид Кели, припомня "Таймс".
Разследването на лорд Бътлър обаче не е открило доказателства, че правителството съзнателно и въпреки волята на разузнавателните служби е променило доклада за оръжията на Ирак, като е включило в документа невярна информация.
Блеър ще бъде подложен днес на натиск и от трите основни партии да предотврати назначаването на Джон Скарлет за директор на МИ-6, прогнозира "Индипендънт".
"Докладът на лорд Бътлър ще свали от премиера обвиненията, че съзнателно е заблудил нацията за разузнавателните данни, с които обоснова необходимостта от война срещу Ирак. За сметка на това в документа се подлагат на съмнение оценките на Скарлет, който е председател на Обединениня комитет по разузнаването. Очаква се в доклада да се съдържа и препоръка разузнаването да не се използва повече за явни политически цели, посочва още "Индипендънт".
"Гардиън" публикува предупреждението на главния научен съветник на правителството сър Дейвид Кинг, според когото в атмосферата има повече въглероден двуокис в сравнение с когато и да било за последните 55 млн. години.
Това количество би било достатъчно за разтопяване на целия лед на планетата и тогава под водата ще останат градове като Лондон, Ню Йорк и Ню Орлийнс.
Последните научни иззследвания потвърждават най-мрачните опасения, казва още специалистът, цитиран от "Гардиън".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!