С поред Световната банка в България няма среда за малък бизнес, пише на първата си страница вестник "Дневник". Това е основна пречка за създаването на трайна заетост.
След 2000 г. броят на хората с работа се е увеличил единствено в столицата и в нито една друга област на страната. Няма и сериозни стимули за вътрешна миграция в търсене на прехрана, отбелязва "Дневник".
Мнозина съкратени повече от година не могат да си намерят работа или се захващат с нещо, което не е достатъчно производително и не носи добри доходи. За сметка на това е примамливо да се попадне в администрацията, където се откроява траен ръст на заплащането.
Вестникът отбелязва, че това са основните заключения за България в доклад на Световната банка. В документа се анализират възможностите за разкриване на работни места в 27 икономики в преход от Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз.
В редакционен коментар на вестника се казва, че докладът на Световната банка разголва неприятни за политиците подробности.
Без да съобщават някаква сензационна новина експертите само потвърдиха онова за което предупреждават българските им колеги - че нищо разумно не се постига с програми от социални помощи към... метли.
Още когато правителството на Симеон Сакскобургготски започна мащабната си програма "От социални помощи към заетост" бе очевидно, че с избрания метод ще се постигне предимно статистически ефект, но ползата за икономиката е минимална, изтъква вестникът.
В рубриката "Позиция" на вестник "Труд" пише, че днес Върховният съд на Либия трябва да каже справедливо ли са осъдени на смърт българските медицински сестри и палестинския лекар.
За България и за целия цивилизован и свободен свят този въпрос не стои, отбелязва авторът на статията. Те са осъдени несправедливо и трябва да бъдат освободени.
Ще разберем до какво доведе така наречената "тиха дипломация" - българска и чужда. Ще разберем също има ли България истински приятели и какво правят те за нея.
Колко тежи София пред своите съюзници? Човешки живот и права ли са по-скъпи или петролът? Интересите ли са по-важни или ценностите, пита вестник "Труд".
Над Несебър е надвиснала опасността да бъде изваден от списъка на световните паметници на културата на ЮНЕСКО заради неправилните строежи и заради това, че се е превърнал в битпазар, казва министърът на културата Стефан Данаилов в интервю за вестник "Монитор".
Пропадна последния опит за спасяването на АЕЦ, обявява на първа страница "Сега".
От проектодоклада на наблюдателя на Европейския парламент за България Джефри ван Орден отпадна текст, който поставяше под въпрос дали е разумно да се спрат двата ядрени блока, докато не са изградени заместващи мощности.
Прави впечатление още, че в документа не се съдържа препоръка България да бъде приета в Европейския съюз на 1 януари 2007 г. През септември Ван Орден обеща на българските евронаблюдатели, че ще завърши текста си с такова изречение, напомня изданието.
Проектодокладът на Европарламента повтаря критиките от доклада на Европейската комисия от 25 октомври.
И той фокусира вниманието си главно върху престъпността в страната, като изразява тревога от наглата същност на българските организирани криминални елементи и тяхното участие с очевидна безнаказаност в серия шумни убийства през последните години, пише още "Сега".
Изказва се още безпокойство от малкия дял тежки криминални дела, които стигат до осъдителни присъди.
Уведомихме НАТО, че си тръгваме от Ирак, пише "Дума" и обяснява, че министърът на отбраната Веселин Близнаков е изпратил писмо до колегите си от страните, които имат военни контингенти под полско командване в Ирак.
Българският пехотен батальон ще започне изтегляне от Залива след провеждането на парламентарните избори в страната, предвидени за 15 декември, пише в писмото на военния министър, цитирано от "Дума".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!