Б ългария попада в групата на страните с висока степен на човешко развитие, сочи тазгодишната класация сред 177 държави и територии, оповестена в 15-ия доклад на ПРООН за човешкото развитие, съобщи представителство на програмата у нас (UNDP.bg).
Страната ни е на 55-о място, като първа в централния и източноевропейския регион и ОНД е Словения. Най-лошо представената държава е Таджикистан.
В индекса на развитието по отношение на двата пола се нареждаме на 45-о място, а по стойност на мярката на овластяване на двата пола (МОП) сме на 29-о.
Публични дебати на тема "Има ли неравенството значение в света?" и дискусия по основните заключения и препоръки от доклада ще има на 12 септември от 18 ч. в Червената къща в София, допълват от ПРООН за България.
Участници в дискусията ще бъдат Нийл Буне, постоянен представител на програмата у нас, социалният антрополог Харалан Александров, писателят и публицист Бойко Ламбовски и културологът Ивайло Дичев.
Докладът на ООН е озаглавен
"Международното сътрудничество на кръстопът: помощи, търговия и сигурност в един свят с неравенства"
и дава оценка каква ще бъде човешката цена, ако не се постигнат договорените световни цели за освобождаване от крайната бедност - цена, която включва милиони случаи на предотвратима смърт през идните десет години.
Представен на правителствените и държавни ръководители една седмица преди да се съберат в Ню Йорк в рамките на предстоящата ключова среща на върха в ООН, тазгодишният доклад показва, че макар като цяло да е налице значителен напредък,
много държави продължават за изостават всe повече.
В текста се призовава за бързи и кардинални промени в глобалните политики по международните помощи, търговия и сигурност, за да се изпълни обещанието, поето от международната общност, когато преди пет години световните лидери си дадоха среща за разрешаването на тези проблеми.
Светът разполага с познанията, ресурсите и технологиите, за да изкорени крайната бедност,
но времето му за това изтича,
заяви администраторът на ПРООН Кемал Дервиш.
Докладът беше предоставен на световните лидери днес чрез мисиите на всички 191 страни членки на ООН като част от подготовката за срещата на високо равнище, която ще бъде най-голямата за държавни и правителствени ръководители.
Тя ще даде оценка на напредъка и ще препоръча по-нататъшни действия за постигане на целите на хилядолетието, които водят началото си от Декларацията на хилядолетието от 2000 г.
Сред целите на хилядолетието са и ангажиментите за намаляване наполовина на крайната бедност, намаляване с 2/3 на детската смъртност и постигане на всеобщо начално образование до 2015 г.
Декларацията на хилядолетието беше едно тържествено обещание да освободим нашите сродни човешки души - мъже, жени и деца, от ужасната и дехуманизираща среда на крайната бедност, отбеляза основният автор на доклада Кевин Уоткинс, който е и директор на службата на ПРООН, изготвяща доклада.
Целите на хилядолетието са полица в полза на бедните по света, подписана от 189 правителства.
Нейният падеж е след по-малко от 10 години и ако не се осигурят нужните инвестиции и политическа воля, тя ще се върне с печат "Недостатъчна наличност", обяснява Уоткинс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!