С поред тях повечето пустини слънцето и температурният режим са благоприятни за различни дейности - като например създаването на стопанства за скариди и риба. Такива дейности се развиват в пустинните райони на американския щат Аризона и в пустинята Негев в Израел.
Тези начинания предлагат на местните хора и на бизнеса нови възможности, които не са потенциално опасни за околната среда. Някои експерти смятат, че
през XXI век пустините могат да бъдат превърнати в електроцентрали,
които не замърсяват околната среда с въглерод. От район с размер 800 км на 800 км от пустиня като Сахара може да се акумулира слънчева енергия, която е достатъчна да задоволи енергийните нужди на човечеството и дори повече.
Повечето от промените е по-вероятно да бъдат доста по-малко положителни, ако не се контролират, пише в доклада.
В документа се посочва, че увеличаването на населението и неефективното използване на водните ресурси към 2050 г. вероятно ще поставят някои страни в състояние на "воден стрес" и дори във "воден дефицит". Сред тези страни са Чад, Ирак, Нигер и Сирия.
Големите реки, които преминават през пустините, също ще бъдат застрашени към 2025 г., като в някои случаи заплахата е сериозна. Примери за такива реки са Рио Гранде и Колорадо в Северна Америка, Тигър и Ефрат в Югозападна Азия, Амударя и Инд в Централна Азия.
Почти 1/4 от земите на планетата - 33,7 млн. кв. км,
са определяни като "пустинни" в една или друга степен. В тях живеят над 500 млн. души. В резултат на климатичните промени температурата в пустините ще се увеличи с 5-7 градуса към 2070-2100 г. спрямо средните температури за периода 1961-1990 г., прогнозират експертите на ООН.
За повечето от 12-те пустинни района, за които са направени модели за промените в климата, се очаква допълнително засушаване, като в някои случаи валежите до края на века ще намалеят с 10-20%. Изключение прави само пустинята Гоби в Китай, в която се очакват с 10-15% повече валежи.
В някои части на света пустините стават все по-привлекателни за места за живот, но това изисква значителни допълнителни доставки на вода.
Докато американски градове като Детройт и Чикаго отчитат спад в населението от 50-те години досега, градове в пустинята като Финикс и Тъксън регистрират значително увеличение на броя на жителите си - от почти нула до 500 хил.-1,5 млн.
Страни като Обединените арабски емирства (ОАЕ) отчитат увеличение на броя на пенсионерите и със сигурност ще бъдат изправени пред нарастване на водните нужди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!