М еглена Кунева е новото лице на България. Свежа след празненствата на нейната страна за присъединяването й към ЕС на 1 януари, елегантната и специализирала в САЩ министърка тази седмица ще започне работа като първия български еврокомисар в Брюксел.
Кунева, която очарова европейските депутати по време при изслушванията в парламента, призна, че е една от щастливците - не само заради заплатата от 228 000 евро годишно и предизвикателството да бъде висш еврократ.
Докато тя може свободно да работи в Бкрюксел, хиляди други българи не се радват на това право. Редица големи европейски страни наложиха ограничения върху правата на българите да работят в чужбина.
Същото важи и за имигрантите работници от Румъния, която също се присъедини към "клуба" тази седмица.
Според Европейската комисия (ЕК) най-малко 11 държави ще наложат "преходни ограничения" за българите и румънците за работа в чужбина, вкл. Великобритания, Франция, Германия, Италия и Испания. Тези ограничения им
отказват нормалната свобода, гарантирана от законите в ЕС
Сред онези, които отварят вратите си напълно, са някои от новите страни членки, които се присъединиха през 2004 г., а също Финландия и Швеция. Брюксел все още се опитва да разбере какъв е подхода на Унгария и Португалия.
Кунева е особено огорчена, че страни като Великобритания, която отвори вратите си за 10-те от 2004 г., сега е променила мнението си под жестокия медиен и обществен натиск за ограничаване на имиграцията.
Новата работа на българката в Брюксел като комисар за защита на потребителите очевидно е краят на личното й пътуване, посветено на осигуряване на приемането на България в ЕС, превръщането на страната от бивш съветски сателит в член на богат европейски клуб.
Тя работи денонощно за присъединяването,
заяви един от служителите в ЕС, който я познава от времето, когато бе министър по европейските въпроси.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу даде на Кунева потенциално рисков ресор: защитата на потребителите. Въпреки това тя извади повече късмет от нейния нов колега от Румъния Леонард Орбан. Той ще отговаря за езиковото многообразие, което изглежда почти го лишава от власт.
"Това, което екипът на Барозу се опитва да постигне, наистина е важно. Да се постави гражданина в центъра на Вселената", заяви Кунева.
Някои от нейните критици в България казват, че е била готова да направи прекалено големи отстъпки пред Брюксел по време на трудните присъединителни преговори, които извадиха на показ проблемите на страната в борбата с корупцията и организираната престъпност.
Нейните почитатели обаче не приемат твърдението, че тя е "Yes woman" (жената, която винаги казва "да") на Брюксел.
Ако човек не е амбициозен, не може да бъде в политиката,
отбелязва Любомир Иванов, нейн личен приятел и председател на българския Атлантически клуб - група еврофили, бивши политици и учени, които отдават на Кунева най-висока чест.
Тя ще се солидаризира с комисията,
като, разбира се, не забрави, че е българка, допълва Иванов. Почитатели на Меглена Кунева казват, че критиците й бъркат нейният неувяхващ оптимизъм с готовността й да се съгласява с всеки.
Нанаситен читател и джазфен, тя премина бързо през изслушванията на нейната номинация в Европейския парламент през ноември. Не един депутат забеляза нейния чар. Кунева обаче ще има нужда от "по-железни" качества в новата си роля.
Получила образование в София и университета в Джорджтаун, САЩ, по специалността "екологично право", българката ще бъде принудена "да настъпи по мазолите" нейните колеги комисари - особено тези, които отговарят за конкуренцията, промишлеността и вътрешния пазар - ако иска да остави своя отпечатък.
Това не е ново за нея, след като се издигна от главен български преговарящ за членството до поста министър по европейските въпроси без собствено министерство, което я задължаваше да "изисква" политически ходове от нейните колеги в кабинета.
С назначаването на Меглена Кунева броят на жените сред 27-те комисари става девет. Това никак не е лошо, според служител на ЕС:
"Тези жени имат много по-добра представа от мъжете как функционира ЕС. Те са по-уравновесени и не разчитат на агресивни тактики".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!