"Политиците се скараха и на 3 март", пише "Труд". Тържествен гвардейски марш, гневни президентски забележки, развети национални знамена, протестен националистичен митинг и една кметска заповед - така вестникът е видял случващото се на площад "Св. Александър Невски" в София.
Вестникът информира, че столичният кмет Бойко Борисов е издал заповед за спиране на тържествата с мотива, че не може да се празнува след трагедията във влака.
"Докато държавата умува, хората са в траур", е челното заглавие на "Труд".
До късно снощи премиерът Сергей Станишев не бил решил дали да свика извънредно заседание на правителството днес с обяснението, че траур за цялата страна може да се обяви едва след като приключи идентификацията на телата на всички жертви, пише изданието.
Докато властта умуваше, община Шумен сама обяви траур, допълва вестникът.
"Труд" отделя голямо внимание на темата за безопасността на вагоните и информира, че само 3 вагона от общо около 13 хиляди в България са устойчиви на пожар.
БДЖ спешно слага пожарогасители във всички влакове, съобщава още "Труд". Министърът на транспорта Петър Мутафчиев е готов да подаде оставка заради трагичния инцидент, но първо трябва да се изчакат заключенията на причините за пожара.
"Увеличава се вероятността за 9-а жертва", твърди пред "Труд" доц. д-р Петко Лисаев, ръководител катедра "Съдебна медицина" в Плевен. Според него най-вероятно хората са починали от обгазяване или поне са изпаднали в безсъзнание от вдишаните димни газове.
Председателят на парламентарната комисия по транспорт. Йордан Мирчев (НДСВ) също коментира темата пред "Труд": "Железниците са пред фалит".
За класическа приватизация на БДЖ не е реалистично да се говори, но може в компанията да влязат чуждестранни партньори чрез смесени дружества, смята той.
В момента има много сериозен инвеститорски интерес в тази посока и той трябва да се използва, иначе железниците ни ще се приближават все повече до пълен крах, е мнението на Мирчев.
"Политици вгорчиха и празника, и траура", пише "Стандарт". Спорът във властта да има или да няма чествания след трагедията във влака, да се обяви ли траур и кога лиши и двете събития от онова, което им се полагаше - достойно отбелязване, коментира авторът.
Според него взаимните нападки, които са си разменили политиците, са се превърнали в удар по държавността.
"Овчаров явно има комплекс от ДПС", заявява пред "24 часа" Людмил Георгиев, член на Централния съвет на ДПС. Той посочва, че е необходимо да се положат повече усилия по реализацията на актуализираната управленска програма.
Ако до 1 януари 2007 г. имахме една национална цел - влизането в ЕС, сега е необходимо преформулирането на тази цел с оглед реалното членство в ЕС, коментира Георгиев.
ДПС ще направи нов опит за създаване на административен съвет към председателя на парламента Георги Пирински, след като предишното предложение за промени в правилника не бе подкрепено от правната комисия, съобщава "Сега".
Идеята бе съвет от представители на всички парламентарни групи да контролира работата на администрацията на Народното събрание, а решенията му да са задължителни за Пирински, припомня изданието.
"Може да се върне наборната служба", казва пред "Сега" депутатът от БНД и бивш заместник-министър на отбраната Илко Димитров. Според него е възможно да се стигне до това, но не изцяло, а да има смесен модел. Това може да се случи, ако финасовите проблеми са в основата на липса на военнослужещи, аз обаче мисля, че няма финансови проблеми, а политически, посочва Димитров.
Ще имаме нови лични карти от септември, информира от първа страница "Стандарт". Те ще са с уникален чип, в него ще са кодирани отпечатъци от пръстите ни и родословното ни дърво. Документът ще съдържа дори данни за социалните ни осигуровки. Данни от ириса на окото ни най-вероятно също ще влизат в чипа.
"Безмитна бензиностанция финансирала МВР 17 години", е челното заглавие на "Сега". МВР е получавало пари от безмитната търговия с горива в продължение на 17 г. независимо от настойчивите критики на Европейската комисия и САЩ срещу този търговски режим като източник на корупция, допълва изданието.
Сметната палата е разкрила, че фирмата, която държи бензиностанцията на ГКПП Капитан Андреево, плащала на полицията процент от печалбата си. Безмитната търговия с горива у нас се държи от турския гражданин Фуат Гювен, пише "Сега".
"Софийските данъци може да са незаконни", обявява от първа страница "Дневник". Според изданието размерите на местните данъци в столицата за 2008 г. може да се окажат незаконни, защото Столичният общински съвет не е спазил задължителния срок за определянето им, предвиден в Закона за местните данъци и такси - 29 февруари.
Според "Дневник" липсата на обнародвана наредба ще доведе до хаос при имотните сделки. Вестникът припомня, че столичният парламент е използвал процедурата "спиране на часовника" при приемането на новите данъци и бюджета на София и работата по тях ще продължи на следващото заседание.
Юристи обаче смятали, че една седмица е е прекалено дълго време и съветът вече е изпуснал срока. Процедурата се използва от парламента, но само за удължаване на заседанията в рамките на деня, припомня вестникът.
"Един живот не стига, за да си купиш дом само от заплата", пише в анализ "Монитор". Пазарът на недвижими имоти у нас се оказа доста нелогичен и главна причина за голямото поскъпване е кредитната инвазия на банките, коментира авторът.
"Бутам хотели за повече зеленина", посочва пред "Стандарт" Ветко Арабаджиев, пловдивски бизнесмен и председател на Съюза на инвеститорите в туризма.
Той информира, че вече работи сайтът на сдружението, на който могат да се направят резервации за лятната ваканция и ако българските туристи сторят това до 31 март, ще имат 10 на сто намаление от най-добрата договорна цена, постигната от големите туроператори.
"Брюксел плаши, че ще ни спре милиардите", информира "24 часа". До 31 март България трябва да отговори на Брюксел по 25 въпроса, зададени от ЕК, след като в петък оттам спряха финансирането на проекти ФАР за около 150 млн. евро, пише изданието.
В писмото имало ясно предупреждение, че ако не бъдат взети конкретни мерки за контрол, може да се спре временно финансирането на България и по структурните фондове. По тях имаме за усвояване 7 млрд. евро до 2013 г. От еврокомисията искали по-конкретни заключение в доклада от одитите на пътния фонд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!