В се повече котки изчезват по швейцарските граници. Има подозрения, че са отвличани и изпращани в кожарски работилници заради козината си. Тази процедура е легална в Швейцария за разлика от Франция и ЕС.
Фондацията на Бриджит Бардо се опасява, че Швейцария, която е в сърцето на Европа, ще стане
люлка на търговия с котешки кожи
Друга асоциация - "SOS котки" прави петиция с искане процесът да бъде забранен в Швейцария.
В Белгия пък има обширни приюти, които са средище на трафиканти на кученца и котенца, които се внасят от източна Европа. Всяка година повече от 100 хиляди животни са внасяни нелегално в страната.
Това е сериозен проблем, тъй като някои от тях могат да пренасят бяс.
През 2006 г. повече от 700 котки са изчезнали в пограничната област между Франция и Швейцария. Природозащитниците отбелязват повече от 25 изчезвания на ден.
За момента никой няма обяснение, но всички обръщат поглед към съседна Швейцария , където
дрането на котки за кожи е легално
Албер Лоти живее в пограничната област Од Савоа. Той е имал 15 котки, от които 9 са изчезнали. "Търсил съм ги и през нощта с фенер, не можах да ги намеря. Ако наистина ги отвличат, имат перфектна тактика", разказва той.
В Швейцария отричат обвиненията. Хер Бертрен някога е работил в такава кожарска фабрика и не вярва в подозренията за трафик на котки между Франция и Швейцария. Той заявява, че никога не е виждал стотици котешки кожи, струпани в склад, докато е работил там.
Швейцарският закон за защита на животните
забранява вноса на кожи, но износът е разрешен
Еколозите обаче се надяват да променят нормативната уредба, за да не възникне в сърцето на ЕС средище на трафиканти на животински кожи.
Друга европейска страна - Белгия, е известна като средище на трафика с кучета. Всяка година повече от 100 хиляди животни преминават контрабанда границите на страната.
Кученца на около 6 месеца са купувани на смешни цени в Източна Европа и преминават през Белгия, преди да бъдат пласирани в ЕС.
Пристигат със стотици, натъпкани в камиони, недохранени и дехидратирани, понякога имат и белези от наранявания. След това прекарват месеци, наблъскани в палатки в очакване на купувач.
Краткият престой в Белгия позволява да бъдат издадени на животните белгийски документи с ваксинации, защото това е сравнително лесно в Белгия, а и контролът в ЕС не е особено строг.
Някои от тези животни обаче носят вируса на бяса. Така най-малкият проблем се оказва факта, че бъдещото семейство на животното няма да узнае никога реалния му произход.
Трафикантите обаче не се ограничават само с контрабандата на домашни любимци. Те прекарват незаконно и кучета за
организирани боеве, които са абсолютно забранени
У нас е известно, че във вили и имения, се отглеждат екзотични хищни животни като пуми, леопарди, тигри, рядко срещани птици и влечуги.
Статистика няма, защото повечето от тези животни не биват регистрирани, каквото е изискването на закона.
Регистрацията у нас е задължителна по закона за биологичното разнообразие и целта е да се предотврати нелегалния трафик и контрабандата на животните, повечето от които са изчезващи видове.
Хората, които са се сдобили с животно от защитен вид в срок от 15 дни трябва да го регистрират в РИОСВ (Регионална инспекция по околната среда и водите).
От инспекцията издават на собствениците регистрационна карта, която съпровожда животното при размяна, продажба, даряване, износ.
Най-много регистрационни карти у нас са издадени за папагалите от видовете голям Александър, какаду, сенегалски, пъстра розела.
Единственият официално влязъл в страната лъв е Симба
и той живее в частен зоопарк в Брестовец.
Някои новобогаташи са изкушени от присъствието в дома си на редки животни, защото е въпрос на престиж. Знае се, че България е едно от трасетата на трафика на животни от Азия към Западна Европа. Знае се също, че печалбата от трафика на екзотични животни е голяма.
Доходността от тази незаконна дейност догонва трафика на наркотици.
Преди време на софийската митница бе разкрита пратка, състояща се от 68 костенурки от вида маргината и две южноафрикански костенурки. Този случай отключи разследване за откриване на организиран канал за незаконна търговия, в който страната ни се оказа междинна спирка.
През изминалото лято митническите власти предотвратиха опит за контрабанда на българо-турската граница на 34 новородени кученца и 40 говорещи папагали от вида на тюркоазеното треварче, скрити в личния багаж.
Кученцата бяха намерени полуумрели от липсата на въздух.
Контрабандистите използват какви ли не способи. Упояват и складират животните в тайници на колите. Малките птици биват подреждани в торби, закачени под дрехите.
Големият проблем е, че докато стигне някой екземпляр жив до новия си собственик, десетки други умират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!