С редните заплати у нас са почти двойно по-ниски от тези в Румъния и 19 пъти по-ниски от тези в Германия. Това показва изследване на Федерацията на европейските работодатели.
Организацията прави мониторинг на 49 страни в Европа. Почасовото заплащане е един от критериите, които тя ползва.
У нас едни работник в частния сектор печели 1.2 евро на час, а в Румъния 2.2 евро. У нас седмичната заплата е около 50 евро, а в една от най-развитите страни в ЕС - Германия е 810 евро, сочи изследването.
То показва още, че минималната заплата у нас е 110 евро - около 13 пъти по-ниска от тази на британците, които печелят минимум 1400 евро.
Словенците са най-добре платените граждани на новите страни от ЕС. Те получават почти 6 евро на час. След тях се нареждат хърватите и чехите, които печелят средно по около 5 евро за един изработен час.
Въпреки ниските разходи за труд, България не е сред най-атрактивните страни за инвестиции основно заради ниската квалификация, липсата на достатъчно подготвени специалисти и ниското ниво на трудова организация.
Заплаха за българската икономика, както и за икономиките на държавите от Източна Европа, са азиатските трудови пазари, където работна ръка е по-евтина при сравнително висока производителност на труда. Индия и Китай са сред държавите, чиито граждани печелят под 1 евро на час.
У нас, въпреки ниските корпоративни данъци, осигурителната тежест е една от основните предпоставки за затрудненията на малките фирми. Много от тях не могат да излязат от сивия сектор и не са в състояние да предложат високи възнаграждения на служителите си заради високите осигурителни прагове.
За влошениете перспективи пред развитието на икономиките на страните от Източна Европа влияние оказва и забавянето на икономическия растеж в целия ЕС и увеличаващата се инфлация в еврозоната. През юни тя е била 4%, а през юли 4.1%. Това е най-високата инфлация в еврозоната от въвеждането на еврото през 1999 г.
В момента нито една от държавите, които са част от Европейския паричен съюз, не е в състояние да покрие критерия за инфлацията под 2%, показва изследването на на Федерацията на европейските работодатели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!