Д оговорът за покупката на контролния пакет акции (51%) на сръбската петролна компания "Нафтена индустрия Сърбие" (НИС) от "Газпром нефт" бе подписан в Кремъл в присъствието на президентите на двете страни Дмитрий Медведев и Борис Тадич, предаде Интерфакс.
Освен това руският концерн и държавната компания "Сърбиягаз" подписаха Основните условия към базовото споразумение за сътрудничество в изграждането на газопровода "Южен поток" и транзита на руски природен газ през сръбска територия.
Подписан беше и меморандум за взаимно разбирателство в областта на съхраняването на природен газ в рамките на проекта "Банатски двор" между "Газпром експорт" и "Сърбиягаз".
Преди това руският президент Дмитрий Медведев заяви, че руско-сръбските споразумения поставят основите не само на енергийната сигурност на двете страни, но и на целия европейски континент.
"Те поставят основите на нашето сътрудничество за години напред - сътрудничество взаимноизгодно, интересно и насочено към осигуряването на енергийната сигурност на нашите страни и другите държави на европейския континент", подчерта Медведев.
От своя страна Тадич заяви, че Сърбия приветства руските инвестиции в своята икономика. Сръбският президент отбеляза, че в момента страната му се намира на половината път между Русия и ЕС.
"Стремим се да ставаме член на ЕС и това ще бъде полезно и за Русия, а сега с подписването на договорите ставаме част от огромен енергиен проект", добави Тадич. Той също така благодари за принципната позиция на Русия по проблема Косово.
Мощността на сръбската отсечка на газопровода "Южен поток" може да бъде 23 млрд. куб.м газ годишно, съобщи днес пред журналисти генералният директор на "Сърбиягаз" Душан Баятович. Той посочи, че окончателната технико-икономическа обосновка на проекта ще бъде изготвена към средата на 2010 г.
Договорихме се с "Газпром" този документ да бъде разработен на основата на две предложения. Съгласно първото мощността на газопровода ще бъде 21,4 млрд. куб.м газ годишно, според второто - 23,1 млрд.
Базовото споразумение предвижда минимална мощност от 10 млрд. куб.м газ на година. Това означава, че Сърбия изцяло ще посрещне енергийните си потребности, каза Баятович.
По думите му в случай на успешна реализация на дадения проект Сърбия може да стане енергиен лидер на Балканите.
Баятович посочи още, че споразумението предвижда динамика на развитието на производството. Според него общата стойност на инвестициите ще възлезе на 550 млн. евро, а от тях 490 млн. ще се използват за увеличаването и модернизирането на промишлените мощности, а 60 млн. ще са за екология.
Същевременно сръбският външен министър Вук Йеремич информира, че договорът за купуването на 51% от НИС предвижда увеличаване на мощността и качеството на продукцията.
Сръбският външен министър е убеден, че след подписването на споразумението за "Южен поток" Сърбия ще стане привлекателно място за чуждестранни капиталовложения. Той изрази и увереност, че дивидентите от него ще помогнат на страната да преживее световната икономическа криза.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!