По мнението на руски военни експерти боеприпасите, купени от България, са общо за 10 млн. долара. Те са достатъчни да се въоръжи армия от няколко хиляди души.
След първоначалното отричане на информацията от нашето Министерство на икономиката съобщиха, че Комисията по контрол на оръжейните сделки е одобрила договор с грузинското военно министерство и министерството на вътрешните работи, но за по-малко от цитираното количество оръжия, без да споменават конкретни цифри. Според тях данните за сделките представляват класифицирана информация.
В същото време ЕС от години препоръчва да се изготвят годишни публични доклади за оръжейния експорт и износа на стоки с възможна двойна употреба. Румъния вече се съобрази с препоръката, а България остава единствената държава, която продължава да отлага.
Договорът между страната ни и Грузия е подписан през 2003 г. В листата за износ влиза продукция на военните заводи "Дунарит" в Русе, "Арсенал" АД в Казанлък и ВМЗ-Сопот. Износът се осъществява от държавна оръжейна фирма.
В грузинското пристанище Поти преди няколко седмици е акостирал кораб, натоварен със 122-милиметрови гаубични снаряди, 125-милиметрови танкови, снаряди за гранатомети и самите гранатомети, както и други боеприпаси.
Стойността на доставеното оръжие е около 5 млн. долара, написа руският "Ведомости", като се позова на шеф на международна компания, търгуваща с военна техника.
Съобщения за българско оръжие в Грузия се появяват в руската преса още от април, допълва "Пари".
Тбилиси се готви да похарчи още 6 млн. долара за оръжие в близко време. Освен това страната е платила други $20 млн. за ремонт на няколко единици бронетехника и за покупка на нови танкове от Украйна, както и въоръжение от други държави. Информация за това "Ведомости" получил от сътрудник на харковския завод "Малишев".
Изданието оповестява и цените на българска компания, търгуваща с оръжие. Съгласно този ценоразпис граната за гранатомет РПГ-7В струва $45 за бройка, танков снаряд за Т-55 - $105, НУРС за установка Град - $520, комплекс "Стрела-3" - $22 100.
Представител на пресцентъра на МО на Грузия заявил, че няма информация за покупка на боеприпаси от България, докато българското Министерство на икономиката твърди, че министерствата на отбраната и на вътрешните работи на Грузия са се договорили с българските производители.
Преди дни в. "Московский комсомолец" пусна статия под заглавие "До войната остават часове? Оръжие за грузинците карат кораби от България" и написа, че български кораб е стоварил в Поти около 2500 сандъка с гранатомети.
В момента Тбилиси е в обтегнати отношения с Москва заради напрежението в сепаратистката област Южна Осетия, където периодично избухват сблъсъци между грузински войски и подкрепяните от Русия сепаратистки сили.
Избухна и нов конфликт, след като грузинският президент Михаил Саакашвили заплаши на 15 юли, че ще бъде откриван огън срещу всички руски кораби, които влизат без разрешение в акваторията на автономната провинция Абхазия.
Москва отвърна, че всеки подобен опит ще получи съответния отговор.
Русия реагира изключително остро на всякаква военна помощ за Грузия, която разглежда като свой стратегически пост в Кавказ. Така беше и през есента на 2002 г., когато българското правителство предостави безвъзмездна военна помощ за Грузия на стойност около 89 800 долара, включваща патрони, ръчни гранати, пистолети "Макаров".
В деня, когато парламентът ни гласува решението, президентът Георги Първанов се срещаше в Русия с президента Владимир Путин и реагира гневно на новината, припомня "Пари".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!