К андидатурите за областни управители от квотата на Коалиция за България бяха утвърдени от Изпълнителното бюро на БСП (BSP.bg) и оповестени официално от говорителя на партията Ангел Найденов.
Договорено било НДСВ да излъчи управители на областите Велико Търново, Враца, Габрово, Кюстендил, Монтана, Русе, Сливен и Стара Загора.
Номинацията на ДПС за губернатор на Варна е сегашният и.д. длъжността Петър Кандиларов, е и бивш зам.-областен управител, назначен с решение на лидера на НДСВ и експремиер Симеон Сакскобургготски.
Кандидатурата е била издигната след продължителни консултации и решение на парламентарната група на ДПС, уточниха от пресцентъра на движението.
От партията на Доган изразиха голямо удовлетворение за това, че между трите политически сили в управляващата коалиция е намерена консенсусна кандидатура.
Губернатори от ДПС се очакват и в Добрич, Ловеч, Смолян, София-област и Ямбол.
Социалистите получават 14 места - в половината от областите, както бе договорено в коалиционното споразумение, а номинациите им са, както следва:
Благоевград - Владимир Димитров,
Бургас - Любомир Пантелеев,
Видин - Кръстьо Спасов,
Кърджали - Милко Багдасаров,
Пазарджик - Ангел Чолаков,
Перник - Иван Димитров,
Плевен - Цвятко Цветков,
Пловдив - Тодор Петков,
Разград - Наско Атанасов,
Силистра - Светлана Великова,
София-град - Тодор Модев,
Търговище - Петър Карагеоргиев,
Хасково - Райна Йовчева,
Шумен - Красимир Костов.
Двама от тях са народни представители от Коалиция за България, един е излъчен от политическото движение "Социалдемократи", двама са бивши кметове и местни лидери на БСП.
Факт е, че има напрежение и едва ли разумното поведение предполага игнориране на това напрежение, коментира Найденов по повод протестите през последните дни срещу назначаването на областни управители от квотата на ДПС.
По думите му няма съмнение, че значителна част от напрежението не само и по повод на Варна е излишно.
Според говорителя на БСП в основата на напрежението очевидно стои желанието за раздухване на етническа нетърпимост.
За някои това може да е гребенът на вълната, но трябва да се знае, че залогът тук не е личният рейтинг или политическото оцеляване на една или друга личност или политическа формация, а интересите и бъдещето на
България, предупреди Найденов.
Той отбеляза, че в декларациите на парламентарните групи на "Атака", ОДС и ДСБ и техните общи позиции, представени в парламента, ги поставят в пространство, което е далеч от европейските норми на взаимоотношения.
Чуваме неща за безпринципност по отношение на управляващата коалиция, има претенции към правителството и към политическото споразумение, но не чуваме доста често използваните демократични принципи, европейски ценности и норми на взаимоотношение, добави говорителят на соцпартията.
По думите му е очевидно, че тези политически формации трябва ясно да изразят своите позиции за българския етнополитически модел, защото в българския преход този модел е едно от най-големите постижения на изминалите 15 години.
Найденов изрази увереност, че на основата на ясните принципи и на разговорите със своите областни и общински структури партията ще може не просто да намали напрежението, а да реши спорни въпроси, доколкото ги има, и са представени в ръководството на БСП.
Относно идеята за промяна в конституцията, която да предвижда избор на областните управители, Найденов коментира, че БСП няма окончателно формирана позиция по този въпрос.
За соцпартията един от приоритетите по отношение на регионалната политика е въвеждането на второто ниво на самоуправление, което да бъде баланс, ако се запази назначаването на областните управители като представителство на органите на местното самоуправление, уточни той.