Б ритански фермери и компании за набиране на работници ще съдят правителството за това, че се опитва да ги накара да вземат сезонни работници от Румъния и България, пише в."Обзървър".
Над 15 хил. сезонни работници пристигат всяка година във Великобритания според т.нар. схема за сезонни селскостопански работници (SAWS).
След като британското правителство съобщи през октомври, че няма да даде пълни права за трудова дейност на граждани на България и Румъния, Лондон обяви, че очаква работодателите да наемат сезонни работници от двете страни.
Представител на компаниите, които набират работна ръка по SAWS, посочва пред "Обзървър", че ако британското вътрешно министерство не даде задоволителен отговор на исканията им, те ще започнат съдебни действия срещу него.
Говорителка на министерството на вътрешните работи (Хоум офис) обаче заявява, че няма смисъл да се поставят ограничения върху икономическата дейност на хора, които имат правото да се движат свободно, докато в същото време се приемат други, които имат ограничения и са подложени на имиграционен контрол, за да вършат същата работа.
В статия под заглавие "Обединеното кралство трябва да очаква хиляди имигранти и да ги приветства" шотландският вестник "Сънди хералд" припомня за опасенията сред британците от наплив на българи и румънци след приемането им в ЕС.
Неделното издание признава, че преди повече от две години британското правителство наистина е направило грешни прогнози за притока на имигранти от новоприетите в съюза източноевропейски страни.
Това обаче не означава, че българи и румънци ще пристигат със стотици хиляди, заявява "Сънди хералд" в редакционния си материал.
Вестникът добавя, че такива прогнози не могат да бъдат съвсем сигурни, но има данни, според които Великобритания не е толкова привлекателна за българите и румънците, колкото Испания, Франция и Италия или пък Германия и Австрия.
Глазгоуският вестник цитира предвиждане на компанията "Кепитъл икономикс кънсълтанси", че в Обединеното кралство се очакват 50 хил. българи и румънци през 2007 г. и още толкова през 2008 г.
Поради ограниченията, наложени от правителството някои от тези хора може би ще дойдат като туристи и след това ще изчезнат в черния пазар на труда, посочва "Сънди хералд".
Вестникът припомня, че преди години британците са се присъединили към ЕС и оттогава се радват на привилегията да живеят и работят в Испания, Франция, Италия и другаде.
"Всички нови членове трябва да имат тази възможност. Или британците трябва да поемат задълженията и отговорностите наравно с облагите, или трябва да преосмислят членството си в клуба", заключава "Сънди хералд".
Друго британско неделно издание - "Сънди телеграф", коментира в материал, озаглавен "Добре дошли на нашите румънски управници", че основна част от вниманието при отразяването на влизането на Румъния и България в ЕС е било насочено към заплахата от стотици хиляди имигранти от двете страни, които ще се отправят към Великобритания.
Още преди да се присъединят, новите ни партньори не се радваха на положителен имидж в медиите, отбелязва статията и припомня, че през ноември е изтекла информация от доклад на Хоум офис, че 80-85% от обирите на банкомати са дело на румънски банди.
Авторът обаче отбелязва, че почти напълно незабелязан остава факта, че с присъединяването си и работата на Съвета на министрите двете нови страни членки стават отговорни и за значителна част от законите във Великобритания.
"Тези две бивши комунистически страни ще имат заедно 24 гласа - само 5 по-малко от Великобритания, когато ще трябва да се вземат решения по половината от най-важните закони, които ще трябва да спазваме.
Следващият път, когато се сетите за Румъния и България, не мислете просто за това, че парите ви са ограбени от банкомат.
Спомнете си, че сега тези страни имат почти същата важна роля, каквато имаме ние в управлението на собствената ни страна", заключава "Сънди телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!