"Добре, че беше този конкурс, за да разбера най-сетне с какво се занимава моят приятел!" Така възкликна зрителка, съпровождаща един от състезателите в миналогодишното и първо издание на конкурса за комуникация на науката "Лаборатория за слава" (FameLab.org).
Тази година той ще се проведе за втори път у нас, разширявайки възможностите за среща на широката публика с разбираемо и атрактивно поднесена наука.
Британският съвет и Министерството на образованието и науката приканват младите учени от природо-математическите и инженерни дисциплини в цялата страна да се регистрират за участие от 17 март и да се явят на конкурса през април.
Той е подкрепян от много други институции и организации, които желаят да променят съществуващите отрицателни стереотипи към учените и тяхното дело. Медийни партньори на събитието са "Нет Инфо.БГ", БНТ и в. "24 часа".
"Лаборатория за слава" ще търси новите лица на науката, които да развият идеите си и уменията си, за да ги представят пред ненаучната аудитория на живо в залите или пред тв екраните.
Моделът е познат от шоу формати като "Мюзик айдъл" - състезателите разполагат само с 3 минути, за да се докажат пред експертно жури, като само най-добрите 12 продължават до финала. Темата трябва да бъде поднесена забавно, разбираемо, атрактивно, но без компромис с научната достоверност.
"Ние търсим хора, в чиито очи блестят звездите на науката; хора, които могат да представят научно издържано съдържание по един забавен, оригинален и вълнуващ начин, така че едновременно да допаднат на своите колеги и да бъдат разбираеми за ненаучната аудитория", обяснява Кати Сайкс, директор на Фестивала за наука в Челтнъм, Великобритания (Cheltenham Science Festival).
Освен награди на журито и на публиката, тази година ще има и награда на медиите, а "Софийска вода" ще отличи участник от София. Предстои обявяването и на други призове.
Спечелилият първо място ще замине за Великобритания да се състезава с победителите от още девет страни. Но най-голямата награда за участниците ще бъде възможността да споделят своята страст към науката с широката аудитория.
Достъпът на публиката до залите е безплатен, всяка от избраните зали е с капацитет между 250-300 места. Надяваме се да видим много ученици и техни учители, много хора, които не се занимават с наука, но искат да научат нещо наистина интересно, казват организаторите. БНТ ще заснеме и излъчи поредица от предавания за конкурса.
Тази година той ще се проведе за втори път извън пределите на Великобритания. Освен в България, "новото лице на науката" ще се търси в Австрия, Азербайджан, Гърция, Израел, Румъния, Сърбия, Турция и Хърватска. Това става възможно в рамките на регионалния проект на Британския съвет в Югоизточна Европа "Красива наука".
За да се регистрират, кандидатите трябва да посетят сайта на Британския съвет (BritishCouncil.bg), където ще намерят критериите за кандидатстване и формуляри, които да изпратят по електронна поща. Освен това има и полезни съвети за подготовката, както и интернет адреси с видеоклипове на миналогодишните финалисти от България и от Великобритания.
Миналата година Първа награда спечели Росен Угринов, биофизик, с "Йонните канали - молекулите комуникатори на нервната система". Тогавашният докторант в БАН вече работи в областта на клиничните изследвания.
Втора награда и наградата на публиката спечели Зорница Каменарска - специалист фармацевт в Центъра по молекулна медицина в МУ-София, с "Фармакогенетика - съвременни насоки лечение".
Трета награда и наградата на журналистите получи Георги Балджиев - докторант в Института по ботаника на БАН с "Програмираната гибел на клетките - билет за живота на организма".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!