К омисията за защита на конкуренцията (КЗК) е направила внезапни проверки за картелни споразумения и е иззела пълната документация от офисите на четири браншови организации от хранителната индустрия преди седмица.
В присъствието на полицаи антимонополистите са копирали данните от регистрите на Съюза на птицевъдите, Асоциацията на млекопреработвателите, Съюза на производителите на растителни масла и Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, съобщиха браншовици.
КЗК се е самосезирала по информация от медиите за картелиране при определянето на цените, обясни през "Дневник" председателят на Съюза на птицевъдите в България Борис Стоименов.
"Изненадвам се, че комисията се самосезира за летните поскъпвания, но не предприе нищо по сигналите, подадени от нас срещу дъмпинга на сивия сектор", коментира Георги Попов, председател на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите.
От комисията нито потвърдиха, нито отрекоха информацията. От ведомството само уточниха, че становището им ще бъде обявено на 17 октомври.
През лятото основните хранителни стоки рязко поскъпнаха заради очакваните слаби добиви от зърно и дефицита на фуражи. Птицевъдите първи обявиха новите цени, последваха ги хлебо- и млекопроизводителите, като увеличенията в различните сектори варираха от 30 до 60%.
Последни на веригата се закачиха и производителите на олио, които превантивно коригираха ценоразписите, опасявайки се, че румънци и гърци ще изкупят евтината българска продукция и после ще се наложи внос, припомниха маслари.
Антимонополистите не са проверявали асоциациите на месопреработвателите, чиито цени се покачиха минимално, както и на хлебопроизводителите и млекарите, обединяващи по-малките компании, които трудно могат да бъдат заподозрени в картелиране на пазара.
По закон антимонополната комисия има право да обискира компании по подозрение за забранени споразумения, ако получи съдебно разрешение.
През май комисията откри специална лаборатория, която позволява да се свали информация от харддискове, USB, дискети и др. Тя разкодира и преодолява защитени пароли, файлове, кодирани данни и програми за изтриване.
В подготвените промени в Закона за конкуренцията, които официално ще бъдат представени тази сряда, се предвижда санкциите срещу подобни съглашения да бъдат приравнени с европейските.
Еврозаконодателството предвижда глобите да стигат до 10% от оборота на компаниите, докато по сегашния закон таванът е 300 хил. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!