Сред 17-те финалисти имаше и трима японисти в Софийския университет (СУ), двама от вечерния курс по японски към СУ, седем възпитаници на столичното 18-о СОУ в София, още двама от ВТУ (3), по един от Стопанската академия в Свищов и Шуменския университет.
Конкурсът в София, организиран от международната фондация "Св.св. Кирил и Методий", се състоя в средата на април за 11-а поредна година, а иначе в момента у нас японски език учат около 250 души, информират от посолството (BG.emb-japan.go.jp).
Според регламента участниците бяха разделени на две групи - начинаещи и напреднали, като всеки разполагаше с три минути за изказването си.
При начинаещите спечели Таисия Телалим от 18-о СОУ, която получи японски електронен речник, любезно предоставен от Японския клуб в София, за своята реч "Като птиците".
Силвия Андреева:
Интересното наследство на България
Когато разговарям с чужденци, често ми задават въпроса "Какво е най-характерно за България?". Винаги отговарям с българските бродерии, киселото мляко, ракията. Но всъщност смятам, че най-характерното нещо за България е трабантът.
Трабантът е кола, създадена в Източна Германия около 1950 г. С много обич българите понякога наричат тази кола "кошница", защото е изработена от същия материал, от който се правят и кошниците. Купето на трабанта е смесица от дърво, хартия и пластмаса.
Като цяло колата е лека, затова дори да се развали по пътя, винаги можем да я бутаме до дома. Само че на село винаги трябва да внимаваме за кози и свине. Животните обичат вкуса на трабанта и ако не сме предпазливи, те могат да изядат половин кола!
Преди години в България се внасяха само автомобили, произведени в Източна Европа. Сред тях трабантът беше най-евтин и така много хора се сдобиха с него.
Дори днес тази кола е изключително евтина. Може да се купи за около 100 щ. д.
Въпреки това на чужденците нямат достатъчно пари, за да си го позволят. В чужбина трабантът е истинска антика. Затова е и много скъп.
В никакъв случай не може да се каже, че е удобно да се возиш с него, но в България все още често може да се види по пътищата.
Вече 50 години трабантът е свързан с живота на българите. Дори носи характерните черти на българите. В сравнение с другите коли е по-скромен, но затова пък е изключително упорит.
Днес трабантът постепенно се превръща в едно особено интересно наследство на България. Съществуват и много вицове, свързани с тази кола и тук бих искала да ви разкажа един от тях.
Попитали един "А бе ти доволен ли си от своя трабант?".
Човекът отговорил: "Разбира се, много съм доволен. Само един проблем имам. Трабантът ми е жълт и като отворя прозореца, хората си пускат писмата вътре."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!