"Ако БСП е в опасност, се връщат 400 000 гласа", е озаглавен анализът в "24 часа". ГЕРБ продължава да е начело в предпочитанията за гласуване, сочат данните от последното изследване на общественото мнение на "Галъп Интернешънъл".
Около 23% от пълнолетните българи заявяват, че биха подкрепили партията на Бойко Борисов при евентуални избори днес, спрямо 16,5%, които биха гласували в червено.
Дистанцията между БСП и ГЕРБ се увеличава през юли, което се дължи не толкова на ръст при ГЕРБ, колкото на спад при БСП с около 3 пункта. ДПС е трета с 8%, следва "Атака" със 7%.
Запазват се рейтингите на основните политици. Премиерът Сергей Станишев поддържа 25% и мястото си в петицата по доверие в политическите фигури.
Въпросната петица традиционно се оглавява от президента Георги Първанов - 61%, втори е Бойко Борисов с 55%. Прави се извода, че в момента част от най-лоялните поддържници на БСП я наказват с предупреждение "можем и да не гласуваме".
Мобилизацията им е възможна само при мощна страхова психоза, при пряка заплаха за разправа с БСП, каквато не се вижда.
"ГЕРБ и "Атака" не са най-печеливши в София", подчертава социологът Живко Георгиев в интервю за "24 часа". Той е убеден, че София не е мястото, където "Атака" може да постигне най-добър резултат, но това не е пречка да опита да играе достатъчно амбициозно в дебата между политическите сили тук.
В някои от малките градчета ГЕРБ има по-добри шансове, отколкото в София. Тук публиката е достатъчно капризна и не реагира на популизъм така лесно. Въпреки че в столицата участва най-мощният им ресурс - Бойко Борисов, ще им бъде достатъчно трудно.
Според социолога съюз между БСП и ГЕРБ на местните избори не е логичен - ГЕРБ е основният конкурент и на тези избори, и евентуално на всякакви бъдещи.
"Нацията има нужда от стратегически цели", е коментарът в "Труд".
Социологът Андрей Райчев е лаконичен - от 1 януари 2007 г. България остана без цели. Пътят към Европа свърши и ние не знаем накъде вървим. Сега не е достатъчно да говорим само за кадрови рокади в правителството.
Трябва ни промяна в посланието към българите - защо сме на власт и какво смятаме да правим. Вече ни се искат много повече неща, но най-вече трябва да се формулират нови цели пред нацията.
"Ега ти ремонтът...", е коментарът в "Сега". Веднага след първите евроизбори премиерът Сергей Станишев сам заговори за необходимостта от смени в персоналния състав на кабинета, които да дойдат след анализ на управлението и формулирането на нови цели и политики.
Сега, два месеца по-късно, разбираме, че промените се затварят в личностите на двама министри, които на всичкото отгоре сами подадоха оставки. Освен повърхностните промени и мудността, с която бяха предприети, прави впечатление тоталното отсъствие на ДПС от реформата на кабинета.
Какво направи Симеон - без да броим Петканов, в края на краищата царят не отстъпи нито един жълт министър. Двумесечните напъни на Съвета на коалицията да реши и други кардинални въпроси не родиха нищо.
Станишев, Доган и царят дори не разгледаха актуалния въпрос за борбата срещу престъпността. Не коментираха кризата в НСО. Не се занимаха и с проблем като избирателния закон, който е на път да взриви отношенията в коалицията.
"Кабинетът отстъпи и пред миньорите", е водещо заглавие в "Сега". Дни преди поредната стачка и въпреки клетвите си да не отстъпва пред протестиращите кабинетът даде устни обещания, че ще изпълни исканията на миньорите от "Марица-изток".
Затова работниците отложиха насрочената за днес ефективна стачка. Те настояват да отпадне данъчното облагане на социалните разходи и да се отмени наредбата за регулация на заплатите в държавни и общински фирми.
Миньорите искат и промяна в Кодекса за социално осигуряване, която да продължи правата им за по-ранно пенсиониране.
Председателите на КНСБ и КТ "Подкрепа" д-р Желязко Христов и д-р Константин Тренчев получиха уверения, че исканията ще бъдат разгледани в съвета за тристранно сътрудничество и ще бъдат изпълнени.
Това е станало на среща с министрите Пламен Орешарски, Емилия Масларова, Румен Овчаров и бъдещия му наследник Петър Димитров.
"СДС отиде в ръцете на кафеен бос", информира "Труд". След балотаж и с 422 гласа кафееният бос Пламен Юруков спечели лидерския пост в СДС.
Конкурент на собственика на "Спетема" бе общинският съветник от София Стефан Иванов, който получи доверието на 267 делегати на националната синя конференция.
По традиция пръв пред 759-те делегати застана бившият вече син лидер Петър Стоянов. В емоционално слово той заяви, че идва време, когато човек трябва да си тръгне от сцената, когато все още може да изтръгне последните аплодисменти, за да не го изгонят с дюдюкане.
Той се зарече, че няма да прави своя партия или фракция и няма да напусне СДС.
В изказването си Пламен Юруков се обяви за възродител на СДС. Стефан Иванов обеща, че "СДС не се продава, не се подарява и няма да се предаде", а депутатът Йордан Бакалов заложи на образа си на честен човек, който е обикновен седесар и ще се бори за оцеляването на партията.
Единственото изказване в залата, което предизвика бурни аплодисменти, бе на синия ветеран Александър Йорданов, който най-вероятно ще влезе в новия НИС.
"Няма да сменяме идеологията - ще я създаваме", е амбицията на новоизбрания председател на СДС Пламен Юруков.
В интервю за "Монитор" той отбелязва, че когато една партия е в криза е необходим екип с визия и точния лидер, който да мотивира екипа и да тласка развитието му.
"Смятам, че мога да се справя с един иновационен проект, свързан с преформатиране на партията в нов тип гражданска партия, с хоризонтална структура, пряко избиране на лидера и на членовете на Националния изпълнителен съвет, разширяване на мрежата от клубове и най-важното - да формулираме ценностите и чрез тях да изработим идеологията, чрез която да покажем нашата идентичност."
"Храните не бива да са при Кабил", е позицията на доц. д-р Пламен Моллов, заместник-председател на парламентарната Комисия по земеделие и гори.
Пред "Труд" той излага своите аргументи защо контролът върху храните трябва да бъде извън земеделското министерство.
"Не е нормално, където се прави политиката на бизнеса, там да е и контролът - това предопределя и конфликт на интереси.
Методиката, правилата и процедурите за работа на бъдещата агенция трябва да са достатъчно прозрачни и стабилни. И най-важното - независими от политическата конюнктура. Само така ще се ползва с доверието на Брюксел, на обществото и на бизнеса. И ако сега цари хаос, той е тъкмо в липсата на доверие към българските контролни служби", казва той.
"До 26 лв. върху старите пенсии", обявява от първа страница "Труд". От 3,12 лв. до 26,79 лв. повече ще получават възрастните хора с пенсии, отпуснати преди 2000 г., ако те бъдат преизчислени според плана на БСП, лансиран от министър Емилия Масларова.
Увеличението ще засегне 40% от тези пенсионери, които са близо 1,4 млн. души, изчислиха социални експерти.
Това повишение няма нищо общо с годишната индикация. Осъвременяването е на база средния осигурителен доход от 2005 г. Идеята е старите пенсии да догонят новите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!