В същото време рекордно са се увеличили и поръчките за индустриални роботи.
Докладът е изготвен от Икономическата комисия за Европа на ООН (UNECE) и Международната федерация по роботика.
До края на 2003 г. в употреба са влезли 607 000 автоматизирани домашни помощници, 2/3 от които - закупени през последната година, гласят данните в него.
Повечето от тях (570 000) са роботизирани прахосмукачки; 37 000 са косачките за оформяне на ливади.
Една от популярните прахосмукачки от този тип например е "Roomba", която се предлага в онлайн магазина Amazon.com за по-малко от 200 долара.
Тя се произвежда от американска корпорация, нарекла се "Аз, роботът" (Irobot.com), която работи и за военните.
Косачката "Robomower" на компанията "Friendly Robotics" обаче струва близо 1000 долара.
До края на 2007 г. общият брой на тези уреди в домакинствата ще достигне 4,1 млн., прогнозират авторите на изследването.
Според тях ръст ще има и при роботите, специализирани в почистването на прозорци или на басейни.
Ръст се отчита и при "домашните любимци" като нашумелите кученца "Aibo" (Aibo-europe.com) на "Сони", които бяха представени за първи път през 1999 г.
Името му на японски означава "другар", а също е и акроним на "Artificial Intelligence roBOt".
Компания на хора по целия свят правят около 692 000 "роботи за развлечение" (т.нар. "entertainment robots").
Организацията на ООН се занимава с преброяване на роботите от 1990 г. и ежегодно отчита, че роботите намират по-голямо приложение в производството, отколкото в домакинската работа.
"Подобрената технология, стабилните и все по-ниски цени на роботите плюс по-високата цена на човешкия труд са все фактори, които могат да провокират масивно навлизане на роботите в производството, прогнозира авторът на 414-страничния доклад Ян Карлсон.
Само през първата половина на тази година поръчките за роботи в бизнеса са се покачили с 18% спрямо същия период на 2003-та, предимно в Азия и Северна Америка.
Най-роботизираната икономика остава японската, където са близо половината от всички 800 000 индустриални роботи, като само през миналата година броят им е нараснал с 25%.
Там съотношението спрямо човешката работна ръка е 320:10 000.
Европа обаче също не изостава с 250 000 роботи в действие към края на миналата година, предимно в Германия, Италия и Франция. В Германия съотношението спрямо работниците е 148:10 000, в Италия - 116:10 000, в Швеция е 99:10 000 и между 50 и 80 на 10 0000 в САЩ, Финландия, Франция, Испания, Австрия, Дания, Белгия, Холандия и Люксембург.
Съгласно тези данни цената на един робот през 2003 г. е била 1/4 от цената му през 1990 г., а до 2007 г. броят на индустриалните машини от този род ще достигне 1 млн.
Като "робот" се обозначава всяка машина, която изпълнява автоматично операции по начин, наподобяващ човешкия труд.
Думата влиза в английските речници през 1920 г., след като чешкият писател Карел Чапек (Capek.misto.cz) я използва в пиесата си "R.U.R." (Rossum's Universal Robots).
Терминът произхожда от чешката дума за работа (robota), а през 20-те години, с навлизането на масовото производство и поточните линии в автомобилните заводи на "Форд" придобива и по-широк смисъл - на работник, който изпълнява скучна и еднообразна задача.
През 1942 г. се появява и терминът "роботика", който дължим на Айзък Азимов, съчинил и "Трите универсални закона на роботиката".
Той също излиза от сферата на фантастиката и започва да се използва за автоматизираните процеси в производството, обяснява речникът "Колинс".
И днес в производството роботите се използват най-вече на монтажни линии, основно в автомобилната индустрия, като в Япония, Италия и Германия всеки 11-и работник е автоматизиран.
Те обаче навлизат и в други браншове - в момента има около 21 000, които доят крави, изхвърлят опасни отпадъци, асистират при хирургични операции, а броят им до 2007-а ще се утрои.
И това е само началото - до края на това десетилетие роботи ще помагат на възрастни и инвалидизирани хора, ще извършват сами хирургически интервенции, ще инспектират места и съоръжения, които са опасни за човека, ще гасят пожари и ще обезвреждат бомби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!