В първия излет е разрешен отстрелът на пъдпъдъци, гълъби, гургулици, горски бекас и обикновена бекасина.
От Националното управление по горите (NUG.bg) припомнят, че ловуването става само с писмени разрешения по образец, в които се вписват датата, имената на ловците, името на ръководителя и участниците в лова при групов лов, номерата на ловните билети, начинът и мястото на ловуване, видът и броят на разрешения за отстрел дивеч.
За държавните ловностопански райони писмените разрешения се издават от директорите на държавните лесничейства и държавните дивечовъдни станции, а за предоставените ловностопански райони на ловните дружини - от председателите им.
До 15 пъдпъдъка и не повече от 10 броя гривяци, гургулици, гугутки, горски бекаси и обикновени бекасини може да отстреля всеки ловец за един излет.
Максималната норма за отстрел при голямата белочела гъска е три броя; при дивите патици, които са обект на лов - пет броя, при яребиците и кеклиците - четири броя, а при заека - само един брой, уточняват ловните експерти.
Провеждането на организирания ловен туризъм за дребен дивеч се извършва според приетия ценоразпис за ловен сезон 2004/2005.
Чуждестранни ловци могат да ловуват групово и индивидуално в не повече от три от седем последователни дни за един ловностопански район.
Забранява се използването на звукозаписи (т.нар. "машинки") и изкуствени източници на светлина, както и приспособления за осветяване на целта, огледала и други заслепяващи предмети, напомнят от НУГ.
В списъка на забранените средства при ловуване влиза също използването на живи птици за примамка, ловни соколи и други грабливи птици, независимо от произхода им, както и ловни хрътки.
Ограничението се налага, тъй като България е подписала Бернската конвенция за опазване на европейската флора, фауна и природните местообитания, уточняват експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!