Нн новата си страница в интернет иракската групировка "Таухид уа джихад" (Единобожие и джихад) помества видеофайл, за който твърди, че съдържа екзекуцията на българин.

Сайтът на групировката е на нов адрес, като освен файла с предполагаемата екзекуция, страницата съдържа и нов аудиозапис на духовния им лидер шейх Абу Анас ас Шами, уточнява БНР.

Екип на Външно министерство многократно е изгледал видеозаписа, който се е появил в интернет снощи, съобщи говорителката на ведомството Гергана Грънчарова.

Съгласно принципната си политика да не се превръща в инструмент в ръцете на терористите, както и в знак на уважение към близките на двамата български заложници, МВнР няма да коментира публично и детайлно видеоматериала, категорична бе тя.

Кадрите са с много лошо качество и не биха могли да послужат като основа за категорично заключение за самоличността на екзекутираното лице, допълни Грънчарова.

Във видеозапис, излъчен по катарската телевизия "Ал Джазира" на 8 юли, "Таухид уа джихад" обяви, че е отвлякла двама български шофьори, идентифицирани като Георги Лазов и Ивайло Кепов, и заплаши да ги екзекутира, ако американските сили не освободят всички иракски затворници, припомня БНР.

Няколко дни по-късно телевизията излъчи и част от видеозапис с екзекуцията на един от двамата българи.

Преди 10 дни групировката пусна на уебстраницата снимка с отрязаната глава на българин и оповести, че ще пусне екзекуцията му и на видео.

Засега е ясна само съдбата на Георги Лазов, чието погребение бе миналата седмица. При огледа на тялото му българските съдебни медици потвърдиха, че причината за смъртта е обезглавяване.

ДНК експертизата, направена на второто тяло в Ирак, е потвърдила, че то е на Ивайло Кепов, съобщиха за БНР отлично информирани източници.

Националната следствена служба (НСлС), която води делото за отвлечените в Ирак български шофьори, засега не разполага с подобна информация. От следствието допълниха, че до този момент не са получили поисканите от Министерството на външните работи материали по случая.

Прокуратурата също е поискала от служба "Военна информация" към Министерството на отбраната, Националната разузнавателна служба (НРС) и Националната служба сигурност (НСС) цялата информация, с която разполагат по случая.

Междувременно зам.-министърката и говорителка на Външно Гергана Грънчарова заяви, че министерството няма информация ДНК експертизата да е потвърдила, че откритото тяло е на Ивайло Кепов.

Грънчарова добави, че ДНК анализът се извършва от американските военни и резултатите се очакват в най-скоро време.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

Свят Преди 19 минути

Протестите ще обхванат ключови сектори като обществения и въздушния транспорт, образованието и здравеопазването

Вътрешният министър на Иран разкри причините за експлозията на пристанището

Вътрешният министър на Иран разкри причините за експлозията на пристанището

Свят Преди 1 час

Ескандар Момени заяви, че някои виновници за инцидента са идентифицирани и са получили призовки

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

Свят Преди 3 часа

Семействата на загиналите при пожара в Кочани търсят отговори

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

България Преди 3 часа

Той препоръчва на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагането на „задържане под стража”

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Свят Преди 3 часа

Алиансът на Мерц ХДС/ХСС ще встъпи в длъжност на 6 май

,

Светът между две снимки

Свят Преди 4 часа

Две снимки ще останат запечатани в историята на дипломацията през 2025 г. или дори отвъд пределите на тази година

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Свят Преди 4 часа

Спасителите се отзоваха повторно, когато алпинистът се връща, за да вземе мобилния си телефон

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

България Преди 4 часа

Министерството планира на 7 или 8 май да представи концепция за промени в рамковите учебни планове

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Свят Преди 4 часа

Американският лидер все повече се разочарова от президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Любопитно Преди 4 часа

Разкрития, шеги и истински истории от телевизионната кухня само в “Капките Podcast”

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Свят Преди 4 часа

Берлин иска Европейската комисия да възприеме по-широко определение за отбранителните разходи

Четец по устни разкри какво са си казали Зеленски и Тръмп във Ватикана

Четец по устни разкри какво са си казали Зеленски и Тръмп във Ватикана

Свят Преди 5 часа

Четецът по устни Никола Хиклинг разгледа и кадри от така наречената мини среща на върха за мир между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

Свят Преди 5 часа

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 5 часа

В инцидента е участвала колата на Валентин Михов

Башар Рахал

"Най-хубавото": Любомира Башева и Башар Рахал очакват бебе

Любопитно Преди 5 часа

Очакваното бебе ще е първо за Любомира и трето за Башар