С пекулантите са основните виновници за неудържимото поскъпване на суровия петрол до 100 долара за барел. Дори с включени премии за геополитически рискове, спорна прогноза за студена зима и други непредвидени обстоятелства цената не би трябвало да е над 65 долара.
Това коментира пред Ройтерс и цитиран днес от "Дневник" Бадунг Тарионо от холандската банка ABN Amro.
Паниката обаче била толкова силна, че вече с хиляди се сключват т.нар. опционни договори на цени от 120, 160 и дори 250 долара за барел за доставка в следващите две години.
Това, обяснява "Дневник", е вид застраховка, в която продавачът е длъжен да продаде на договорената цена (независимо от положението на пазара), но само ако купувачът прецени, че му е изгодно.
Допусканията, които са заложени за цената на петрола в българския бюджет 2008 г., са за средногодишна цена малко над 70 долара за барел. Няма гаранция, че високите международни цени на петрола ще се запазят на тези нива, възможни са резки и неочаквани спадове, каквито бяха регистрирани в края на 2006 г. до април 2007 г., обяснили пред "Дневник" от финансовото министерство.
"Спекулативният фактор най-съществено влияе за поскъпването на петрола", обяснява анализаторът от "Елана" Цветослав Цачев. Според него над 95 долара инвеститорите все по-трудно се решават на разпродажби, тъй като се опасяват да не изпуснат следващата вълна на поскъпване с няколко долара.
"Възможно е цената да мине и 100 долара за барел, но е много вероятно до края на годината да станем свидетели и на голям обрат в посока надолу. Причина е, че обезценяването на щатския долар е много по-слабо, отколкото поскъпването на суровия петрол. Реално поевтиняването на американската валута би следвало да предизвика поскъпване с около 5, а не с 30 долара на барел", казва Цачев.
"Спекулантите не създават тенденции на пазара, те само усилват вече съществуващата насока", каза Робин Бачелър от инвестиционния фонд "Блек рок", дъщерно дружество на "Блекстоун кепитъл".
Доскоро само златото отразяваше по подобен начин поевтиняването на американската валута. Благородният метал традиционно се използваше, за да могат инвеститорите да притежават твърд актив, неподатлив на валутните изменения.
В последните месеци и суровият петрол се използва като такава "стокова застраховка". Освен това черното злато е привлекателно за международни инвеститори, тъй като валутната разлика намалява за тях реалната цена на стоката. Златото в сряда също скочи до най-високи нива от началото на 80-те, като отчете пик за деня 835.90 долара за тройунция.
Според професор Ерик Смит от енергийния институт към университета "Тулейн" в САЩ държавите от ОИСР лесно ще понесат цените от 100 и повече долара за барел, но ще има драматични последствия за развиващите се икономики и особено за Китай, който няма да може да продължи безкрай с държавното субсидиране на цените.
Според отделни експерти Саудитска Арабия има потенциала да реши проблема с ограниченото предлагане и това може да свали рязко котировките още в следващите два месеца.
Петролът засега разчита на фундаментални фактори като труден баланс на снабдяването и геополитическо напрежение. Въпреки това свръхвисоките цени се дължат на наплива на пари, изтеглени от фондовите пазари. Акциите и облигациите трудно печелят доверието на инвеститорите, които все още предвиждат стагнация на борсите като ефект от ипотечната криза, пише "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!