В град като Вашингтон - маниак на тема "символи на обществено
положение и достъп до властта" - няма нищо по-велико от това да си един от малцината, които могат да изпращат имейли на "специално защитения" смартфон "Блекбъри" на Обама.
Още от кубинската ракетна криза през 1962 г. между Белия дом и Кремъл има гореща телефонна линия. Модерната версия на "червения телефон" е
малкото сребристо устройство, закачено на колана на Обама
Няма по-желано нещо във Вашингтон от това да си в списъка с имейл адреси, които могат да стигат безпрепятствено до пощенската му кутия.
"В крайна сметка се съгласих да огранича броя на хората, които могат да ми изпращат имейли. Списъкът е наистина много ограничен", каза Обама на годишната вечеря на "Алфалфа клуб", където се събира елитът на вашингтонския елит. И поясни:
"Колко ограничен? Всеки да погледне към човека, който седи отляво. Сега
погледнете вдясно.
Нито един от вас няма моя имейл адрес
Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси е може би най-влиятелната жена в Америка, но нейните имейли не стигат до президентския "Блекбъри".
Същото важи и за ръководителите на 500-те компании от класацията на сп. "Форчън" (т.нар. Fortune500), които искат да получат нещо от подкрепения от президента план за стимулиране на икономиката, възлизащ на 819 млрд. долара.
Десетилетия наред да разбереш кой е вътрешен човек във Вашингтон бе цяло изкуство - изучаваха се списъците на поканените на официалните държавни вечери, както и на хората, които посещаваха президентската резиденция в Кемп Дейвид.
По времето на Бил Клинтън един от показателите беше
дали си поканен да отседнеш в спалнята на Линкълн
Днес въпросът се свежда до това дали имаш имейл адреса на Обама, макар че вестниците "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" така и не успяха да установят кои са имената в строго ограничения списък.
Няма съмнение, че Мишел Обама е в списъка, както и вицепрезидентът Джо Байдън, който има свой собствен "Блекбъри", също "засекретен".
Част от тесния кръг хора, които имат имейла на президента, са началникът на канцеларията на Белия дом Рам Еманюъл, главните съветници на Обама и
някои от най-близките му приятели от Чикаго
Толкова се знае. Антъни Лейк, един от главните външнополитически съветници на Обама преди изборите, вече не може да се чуе по телефона с президента или да получи есемес от него.
"Не - заяви той на въпрос от репортер. - Можех, но вече не."
Г-н Лейк обаче не се чувства пренебрегнат, тъй като повечето от кабинета на Обама също не са в списъка.
Не е включен дори министърът на отбраната
Робърт Гейтс, но, както казват негови съветници, той се вижда толкова често с президента, че няма нужда да си общува с него по имейл.
Ограниченията са наложени не само за да се предпази президентът от спам. ЦРУ иска да го защити от кибератаки. Кошмар би било, ако имейлите на президента бъдат препратени на вражеска разузнавателна служба.
За да се намали рискът, адресът му ще бъде редовно променян, а системите за сигурност гарантират, че нито един от имейлите няма да може да бъде препращан или да има прикачени файлове.