Тази година денят се отбелязва под мотото "Помисли, яж, спести"
Кампанията е насочена към намаляване на хранителните отпадъци, предотвратяване на хранителните загуби и намаляване на "хранителния отпечатък" на всеки.
Според организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) всяка година се изхвърлят 1,3 млрд. т храна. Това се равнява на количество, произведено в цяла Субсахарска Африка.
В същото време един на всеки седем души в света си ляга гладен, а повече от хиляди деца умират ежедневно от глад.
В България годишно остава 700 хил. т неоползотворена храна,
докато 1,6 млн. сънародници живеят в нужда. За 2012 г. екипът и доброволците на Българска хранителна банка са събрали 195 т храна, която се равнява на 490 хил. обяда.
Този огромен дисбаланс в начина на живот и произтичащите опустошителни последици върху околната среда определя и тазгодишната тема на Международния ден.
Целта е да бъдем по-добре запознати как изборът ни на храна въздейства върху околната среда и ни дава възможност да вземаме информирани решения. Докато планетата ни се бори да ни предостави достатъчно ресурси, за да поддържа живота на 7 млрд. души (които ще достигнат 9 млрд. през 2050 г.), от ООН изчисляват, че
1/3 от световното производство на храни или се изхвърля, или се губи
Хранителните отпадъци "източват" огромно количество природни ресурси и стават причинител за отрицателно въздействие върху околната среда.
През 2013 г. кампанията разчита на действията на всеки от нас, които започват още в домовете. Ако храната се пилее, това означава, че всички ресурси и суровините, използвани в производството й, също се загубват.
Например, за да се произведе 1 л мляко - от фуража, през отглеждането на животни, до мандрата и крайния потребител, са нужни 1000 л вода.
Около 16 хил. л отиват за храната на една крава, за да бъде направен хамбургер. В резултат на това емисиите на парниковите газове от кравите сами по себе си и от цялата верига на предлагането на храни се отделят напълно напразно, когато изхвърляме храната, отбелязват от МОСВ.
Световното производство на храни заема 25% от общата обитаема земя, в него отиват 70% от прясната вода, като на него дължим 80% от обезлесяването и 30% от емисиите на парниковите газове.Природозащитниците съветват да вземаме информирани решения, което означава умишлено да избираме храни, които имат по-малко въздействие върху околната среда. Такива например са биохраните, чиито производствен процес не включва употребата на химикали.
Когато избираме
храни от местни производители,
също помагаме за намаляването на емисиите, тъй като продуктите не са прелетели половината свят, за да достигнат до нашата маса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!