Б ългария и Франция ще бъдат не само добри приятели, но и стратегически партньори в ЕС, заяви премиерът Сергей Станишев на съвместна пресконференция с френския си колега Доминик дьо Вилпен, който е на официално посещение в София.
Това е първата визита на френски министър-председател в България
за последните 34 години
и тя става във важен момент в развитието на нашата страна и в двустранните ни отношения, посочи Станишев.
Българският премиер благодари на френското правителство и на френското общество за много ясната, последователна и категорична подкрепа на каузата за освобождаването и връщането в България на петте медицински сестри, осъдени на смърт в Либия.
Темата е била обсъдена много детайлно между двамата премиери и те ще продължат да поддържат много активен диалог по този въпрос, информира министър-председателят.
Доминик дьо Вилпен, членовете на официалната делегация и част от журналистите, които ги придружават, бяха с лентички "Не сте сами".
Президентът на Франция, цялото правителство и всички французи са ангажирани, за да подпомогнат вашите усилия и да направят така, че след осемгодишния затвор вашите медицински сестри бързо да поемат пътя за връщане в родината, заяви Дьо Вилпен.
По думите му въпросът е изпитание за всички.
"Необходимо е в най-скоро време
да има срещи на най-високо ниво в ЕС за решаване на проблема
с българските медицински сестри. Едновременно с това трябва да продължи помощта за заразените либийски деца и борбата със СПИН-а. Усилията трябва да са обвързани с желанието на Либия за международно отваряне", подчерта дьо Вилпен, цитиран от агенция БГНЕС.
Той бе категоричен, че всички страни членки на ЕС трябва да разберат категоричният ангажимент, който Франция е поела по този въпрос.
Дьо Вилпен посочи още, че проблемът с обвинените български медици в Либия трябва да бъде поставен на обсъждане на предстоящите срещи на министрите на външните работи и на премиерите на страните от ЕС.
"Не можем да се съгласим това да продължава. Тази голгота трябва да бъде прекратена. Винаги има някакво решение и
днес то минава през куража на ЕС
Убедени сме, че българските медицински сестри не са отговорни за този проблем, защото това е очевидно и специалистите го доказаха.
Това е ужасно недоразумение и аз, в съгласие с президента на френската република, поисках от министъра на външните работи Филип Дуст-Блази да влезе в контакт със своите български колеги, за да се направи всичко възможно в най-кратки срокове сестрите да бъдат освободени.
Франция и ЕС имаме една обща отговорност - да направим така, че да възтържествува справедливостта и да се поправи това ужасно недоразумение", заяви той, подчертавайки, че говори от името на страна, която е в първите редици в борбата със СПИН.
"Днес ние всички
трябва да броим дните, които ни разделят от завръщането
на българските сестри в родината им. А ЕС ще продължи усилията си за решаване на проблема със СПИН и след връщането на сестрите", посочи френският министър-председател.
Станишев благодари на френския си колега за двете важни послания, които отправи - че българските сестри са невинни и че сроковете за решаване на проблема имат значение.
"Проблемът не е само между Либия и България. Проблемът се превръща и в проблем между Либия и ЕС", подчерта Станишев и напомни, че страната ни винаги е била в основата на всички инициативи за лечение на либийските деца и преодоляване на проблема със заразата от СПИН.
По думите му в бъдеще Бенгази дори може да стане
общоафрикански център за борба с болестта
Най-после България се върна в голямото европейско семейство, каза още френският премиер. Той отбеляза, че това е шанс както за България, така и за цяла Европа, за напредъка в проектите за икономическо развитие, шанс за ценностите, които споделяме.
Според него България може да обогати европейското семейство с древна и силна културна и езикова идентичност. С България Европа ще бъде по-способна да води своята единна енергийна политика, както и да управлява миграцията, допълни Дьо Вилпен.
Френският премиер изрази удовлетворение от участието на страната ни за поддържането на мира в Босна и Афганистан. Ние сме рамо до рамо и
това влиза в нашите европейски ангажименти,
подчерта той.
Дьо Вилпен отбеляза и ангажиментите към опазването на околната среда. Загрижени сме да запазваме и защитаваме обща европейска политика в енергетиката. Трябва да определим една истинска европейска стратегия и да говорим в един глас по този въпрос, допълни Дьо Вилпен.
Франция последователно подкрепя членството на България в ЕС и не случайно ратификацията на договора за присъединяване на нашата страна в ЕС беше приет единодушно и от двете камари на парламента на Франция, изтъкна Станишев.
Позициите на двете страни по редица въпроси са много близки.
Има възможности за тясно сътрудничество в общата външна политика, в енергийната политика, в търсенето на диверсификация на източниците и формите за доставка на енергия, както и в областта на селскостопанската политика на ЕС, посочи българският министър-председател.
"България ще дава своя принос за укрепването и развитието на ЕС, защото нашето разбиране е че националният ни интерес може да бъде реализиран, ако съюзът бъде по-кохерентен, сплотен, солидарен и ефективен.
Ще участваме активно и конструктивно в
дебатите за европейската конституция, търсейки разумното решение
България ще дава своя принос и за стабилността и европейската перспектива на Западните Балкани и за политиката на ЕС в Черноморския регион и в политиката на съседството", добави той.
Отношенията между България и Франция имат дълбоки корени и традиции. Скоро е взето решение София да стане
регионален център на франкофоните
за Централна и Източна Европа, съобщи премиерът.
България е третата страна по брой на свои студенти във Франция, след Полша и Румъния, но тъй като е по-малка, сигурно е първа по този показател на глава от населението, подчерта Станишев.
Стокообменът между двете страни нараства последователно през последните години, но това не е таванът на възможностите - може и ще видим много повече френски инвестиции в нашата страна, увери премиерът.