Днес е Световният ден за борба със СПИН
За първи път той е отбелязан през 1998 г. В свое обръщение ООН изразява тревога, че разпространението на болестта се превръща в пандемия.
В момента повече от 30 млн. души имат ХИВ/СПИН, като броя на новозаразените не може да бъде контролиран.
Броят на починалите от болестта също надхвърля 30 млн. души.
В началото на годината Световната банка предупреди за бързорастяща епидемия на СПИН в Източна Европа и Централна Азия. През 2007 г. броят на новозаразените е достигнал 150 хил. души.
Учените не дават конкретен срок, в които ще бъде разработена ваксина или препарат, които да неутрализира заразените клетки, въпреки че напредъкът в тази област е очевиден, дори бе доказано, че при добро лечение по време на бременността, заразена майка може да роди здраво бебе.
Откривателите на ХИВ-вируса Люк Монтание и Франсоаз Баре-Синуси получиха тази година нобелова награда за медицина за откриването на виновника за най-страшната болест на 20 век.
България отделя най-много средства на глава от населението
за борба с ХИВ/СПИН в региона на Източна Европа и Централна Азия, съобщи постоянният представител на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и постоянен координатор на ООН в България Хенри Джаклин, който участва в партньорска среща по повод приключването на първата програма за "Превенция и контрол на ХИВ/СПИН" за периода 2004-2008 г., финансирана от Световния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.
Със срещата бе поставено началото на информационната антиспин кампания за 2008-2009 г. под наслов "Всеки ден е антиспин ден! Бъди в час!".
В сравнение с повечето страни от региона, България е постигнала универсален достъп до антиретровирусна терапия, а бюджетът, който правителството отделя, е сравнително голям, съобщи Джаклин.
Той уточни, че финансирането на програмата от Световния фонд е в размер на 40 млн. и по този показател се нареждаме на първо място в региона.
С най-високо разпространение на ХИВ в района на Източна Европа и Централна Азия е Украйна - почти два процента, следвана от Русия - един процент.
Приблизителният брой на живеещите със СПИН в тази част на света е 1.5 млн., като само около 50 хил. от нуждаещите се получават терапия, посочи Джаклин.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!