В стъпването в длъжност на новия президент на Руската федерация трябва да стане обединяващ момент за всички политически сили в страната, заяви Владимир Путин на церемонията в Кремъл, предаде ИТАР-ТАСС.
Встъпването в длъжност на новоизбрания президент е много отговорен етап, той трябва да стане обединяващ момент за всички региони, политически сили, за гражданското общество, подчерта Путин.
Днес е крайно важно да бъде продължен избраният курс и водещи да бъдат интересите на гражданите, изтъкна той.
Обновяването на висшата държавна власт в Русия като цяло е осъществено и при това нито с един ден не бе отложено решаването на проблемите, насъщни за гражданите, добави Путин.
Дмитрий Медведев положи клетва като третия президент на Русия
Той подчерта важността на правата и на тържеството на закона. Длъжни сме да се стремим към истинско зачитане на закона и да преодолеем правовия нихилизъм, изтъкна той.
За своя най-важна задача Медведев смята "по-нататъшното развитие на гражданските и на икономическите свободи в страната". Той изтъкна и необходимостта в Русия да бъде осигурена "фундаментална роля на правото и истинско зачитане на закона, да се сложи край на правния нихилизъм".
Медведев увери съгражданите си, че ще положи всички усилия тяхната безопасност "не само да бъде гарантирана от закона, но и реално да бъде осигурявана от държавата".
Той обеща да работи "с пълни сили и като президент, и като човек, за когото Русия е роден дом и родна земя".
Новият президент благодари на своя предшественик Владимир Путин за "неизменната подкрепа, която винаги е усещал".
Дмитрий Медведев спечели президентските избори в страната, които се проведоха на 2 март 2008 г. и се ползва с подкрепата на досегашния държавен глава Владимир Путин и партията "Единна Русия".
Новият руски държавен глава е роден на 14 септември 1965 г. в Ленинград в семейството на професор и филолог.
През 1987 г. той завършва юридическия факултет на Ленинградския държавен университет, а три години по-късно
защитава кандидатска дисертация
на тема "Проблеми на реализацията на гражданската правосубектност на държавните предприятия".
До 1999 г. Медведев е бил доцент по гражданско право. От 1990 до 1994 г. е бил съучредител на няколко компании.
През 1993 г. заема длъжността директор по юридическите въпроси в дърводобивната компания "Илим Палп Ентерпрайзиз", през същата година е и съучредител на компанията "Финцел".
През 1996 г. "Илим Палп Ентерпрайзиз" се трансформира и 20% от нея стават собственост на Медведев. Той напуска ръководството на компанията през есента на 1999 г.
През 1990-1991 г. става съветник на председателя на Ленинградския градски съвет Анатолий Собчак, а от 1991 до 1996 г. в качеството си на правен експерт влиза в комитета за международно контакти на кметството на Санкт Петербург.
Там той се запознава с Владимир Путин,
който по-късно го кани на работа в кремълската администрация. През есента на 1999 г. по предложение на Путин, който по това време е министър-председател, Медведев е назначен за заместник-ръководител на апарата на руското правителство.
На 31 декември 1999 г., след като става изпълняващ длъжността президент, Путин назначава Медведев за заместник на Александър Волошин, който по това време е ръководител на президентската администрация.
В началото на 2000 г. Медведев оглавява предизборния щаб на Путин, а през юни 2000 г. с президентски указ е обявен за първи заместник-ръководител на президентската администрация. Този пост той заема до 2003 г.
На тази длъжност Медведев отговаря за планирането на работния график на президента и координирането на работата на президентската администрация и правителството.
Освен това през 2000 г. Медведев става председател на Съвета на директорите на "Газпром", през 2001 г. отстъпва този пост на Рем Вяхирев, но след година отново е избран на тази длъжност.
На 30 октомври
Медведев е назначен за ръководител на президентската администрация
на мястото на подалия оставка Волошин. През ноември 2003 г. влиза в Съвета за сигурност на Русия, а през април 2004 г. получава статут на постоянен член на Съвета за сигурност.
На 14 ноември 2005 г. Путин освобождава Медведев от заемания пост и го назначава за първи вицепремиер на руското правителство, като той трябва да отговаря за реформите в сферата на образованието и здравеопазването, жилищно-комуналната сфера и земеделието.
В правителството на Виктор Зубков, което е съставено на 24 септември, Медведев остава на поста първи вицепремиер. На 10 декември 2007 г. лидерите на "Единна Русия", "Справедлива Русия", Аграрната партия и партията "Гражданска сила" заедно издигат кандидатурата на Дмитрий Медведев за президент на Русия.
Путин подкрепя инициативата на партиите. От своя страна Медведев обяви, че в случай на победа възнамерява да назначи предшественика си на длъжността министър-председател.
Сегашният кабинет начело с Виктор Зубков подаде оставка пред новия президент. Той глава има две седмици, за да внесе в Думата искане за утвърждаването на новия премиер.
Според информации в руския печат много от министрите в досегашното правителство може да запазят постовете си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!