В търсене на вдъхновения кинематографите се обръщат към античността. Тежкият креп и матовата коприна се набират така, че да се получат гънки, подобни на древногръцките скулптури.
Жените започват за ходят с голи крака, когато е измислена полата панталон за испанската тенисистка Лили де Алварес. Тя се спуска под коленете и в никакъв случай не може да се нарече удобна.
Това е причината, поради която през 1933 г. една смела тенисистка се появява на "Уимбълдън" по шорти. Веднага след нея тенис кортът е разтърсен от бурни вълнения, тъй като състезателка излиза пред публиката без чорапи. Разбира се, спортът е достъпен за малко хора, но моделиерите измислят серия екипи "за зрители" - бели поли и сини блузки.
Новите еластични материи дават възможност да се създаде бански костюм, който плътно да прилепва по тялото и когато се намокри, не променя формата си.
Плувкините захвърлят предишните си бански-полички и обличат новите предложения. В началото на 40-те нещата коренно се променят - Втората световна война кара жените да заемат работните места, а мъжете да преминат във военните заводи. Комбинезоните стават част от модата.
1944-та е годината на високите шапки. Новата кожа на 40-те е норката. Немските жени си правят тюрбани. Парижката мода на продължава традициите на следвоенното време - нашивки на раменете и къси рокли до коленете.
След войната модата покорява следващия връх - на преден план са сексапилът, разголената гръд, подчертаната талия. Тогава се появяват обувката на платформа и дебелото токче. Шапките са малки, раменете - широки.
През 1947-а върху света на суетата се стоварва бомба с име "New Look" от Кристиан Диор. Той дава на жените това, което искат - промени. Те отново могат да прелъстяват, да са мирни жители, а не генерали в поли.
Дългите пищни рокли, тънките стегнати талии, разголените рамене - това е реакцията срещу "мъжката" мода от началото на 40-те. Формата на женския силует е копие на пясъчен часовник.
Особен интерес предизвикват костюмите, напомнящи с образните си решения модата от 40-те. С жакетите, със стегнатите в талията пояси, военни колани, с правоъгълните разширени рамене.
Строгата геометрия се омекотява от мъхестите кожени шалове. Наред със суровите решения от миналото модата предлага и суперженствени варианти на костюмите, с къси жакети до бедрата, сложни кройки с много женствени яки и реглан ръкав, подчертаващ вталяването.
Аксесоарите
Обувки на платформа
Тези модели са особено популярни през 30-те години на ХХ век, а след това - през безумните години на 70-те, изпълнени с диско музика и съвременна рейв култура.
Шапки
През първата половина на ХХ век съществуват какви ли не фасони на модни шапки - от екстравагантни феминистични, до елегантни, плътно прилягащи шапки, тип "камбанка" от 20-те и художествените стилове на 30-те и 40-те.
В края на 30-те и началото на 40-те шапки не се носят. Но след войната те отново се превръщат във важен детайл от стила "New Look".
Шапки от филц за пръв път предлага полякинята Варвара Бжеборска. От тогава до днес шапката си остава символ на женственост.
Чанти
При тях вече можете да се развихрите. От предлаганите стотици модели - малки и големи в най-различни цветове и фасони, е невъзможно да не откриете "своята".
Естествено, много жени залагат на класическото черно, което винаги е универсално...
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!