П роект по програмата "LIFE" на ЕС, който действа в Австрия, Италия и Словения, цели да умножи мечото население на Алпите, но среща съпротивата на фермерите и говедовъдите. Те се опасяват, че ефектът от повторното заселване на мечките може да повтори негативния опит от 60-те с бобрите, чиито бентове често довеждали до наводнения в селскостопанските земи.
Бруно всъщност се появил от Северна Италия, където бил част от подобна програма за връщане на вида в Алпите. Ако беше заловен, той най-вероятно щеше да бъде изпратен в парк за диви животни край Мюнхен, заключава "Дойче веле".
Междувременно един предприемчив производител на плюшени мечета пусна в продажба "Бруно" за 120 евро, бяха създадени онлайн играта "Jagd auf Bruno" (На лов за Бруно) и три песни за мечока, а днес в сайта й BrunoDerBaer.de се появи и съболезнователна книга.
През уикенда мечка бе убита и у нас, край Лъки, съобщи "Дарик радио" (Darik.net).
В събота преди изгрев слънце в ловния резерват в местността Инкая към държавната дивечовъдно стопанство "Кормисош" граждани намерили труп с липсваща глава. Предните и задните лапи също били отрязани, като вероятно бракониер е взел трофеите и изоставил тялото на животното.
Дивечовъдната станция е разположена в централните части на Родопите. Мечките са сред основните типове дивеч разрешени за отстрел срещу заплащане заедно с червен елен, светлокафяв елен, дива овца, диво прасе и див петел, припомня "Дарик".
Тук фондация "Четири лапи" (Vier-pfoten.bg) се занимава основно със защитата на танцуващите мечки, за които е изграден паркът в Южна Рила, на 11 км от град Белица.
Междувременно в края на миналата седмица почина и костенурката Хариет, смятана за най-старото животно в света. През ноември тя навърши 175 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!