Замърсяването, промяната в бреговата инфраструктура, рибарските мрежи и ловците обаче са довели до "катастрофален спад" в популацията през последните години, съобщават от Програмата за околна среда на ООН (UNEP). По света в момента има не повече от 1000-2000 екземпляра, а до 25 години те вероятно ще бъдат заличени от лицето на земята, са изчислили екоекспертите от World Conservation Union.
Морските крави населяват солените води в южното полукълбо - от Африка до Австралия, дишат чрез белите си дробове, но могат да прекарват под вода около шест минути. Имат глава с формата на лопата и малки очички. Продължителността на живота им е около 50 години, дължината им варира от 2,5 до 3 метра, тежат по 230-500 кг. В миналото е имало и по-големи видове, стигащи до 7 метра дължина и тежащи тонове, но те са изчезнали още преди два века. Жул Верн обаче е описал преследването на такъв есземпляр в "Капитан Немо". Дюгонгът е вегетарианец и пасе трева по морското дъно, обикновено през нощта. През деня обикновено спи.
Досега дюгонгът е изчезнал от бреговете на Сомалия, Кения, Танзания, Мозамбик, Мадагаскар и някои островни държави. Женските раждат само по едно малко и популацията нараства едва с 5% годишно, и то при оптимални условия, затова всяко влошаване на средата води до продължителен спад, обясняват специалистите. Ловците го търсят заради месото и бивните, които са смятани за афродизиак и от които се правят лули и амулети.
Виж още:
"Малката русалка-2" на "Дисни"
Страница с около 50 подводни снимки на дюгонги
Страница за дюгонгите и сирените (на английски и немски)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!