Лидерът на ДПС Ахмед Доган междувременно прогнозира в неофициален разговор с журналисти, че вероятно НДСВ и "Новото време" ще сключат предизборна коалиция и ще имат общи листи за престоящия парламентарен вот, информира БНР.
Неговата партия пък щяла да реши през март как ще се яви на изборите.
От думите на Сокола станало ясно, че движението изцяло оставя премиера Симеон Сакскобургготски сам да прецени дали до края на мандата да прави промени в правителството или не.
В началото на дебатите Борислав Китов от "Народен съюз" представи мотивите за искането, в които опозицията заявява, че правителството е неспособно да гарантира сигурността на българските граждани и блокира реформите в здравеопазването, информира БНР.
Критиките отляво и отдясно са насочени и към политиката по доходите, образованието, приватизацията и инвестициите.
Темата на вота беше формулирана от СДС, ОДС, "Народен съюз", коалиция "За България" - и "Новото време", преди да се присъединят към правителствената коалиция на НДСВ и ДПС и да оттеглят подписите си под внесеното искане.
Председателката на парламентарната група на ОДС Екатерина Михайлова заяви, че иска този вот заради поругаване на парламентарната демокрация от страна на управляващите.
Тя подчерта, че те са ни отвели в погрешна посока и е било създадено усещането, че демокрацията е фасада.
Лидерката на БЗНС-Народен съюз Анастасия Мозер призова премиера сам да подаде оставката на правителството си заради нарушаването на основния конституционен принцип за разделение на властите.
По думите й днешната процедура не е предизборен трик, а признак за пробуждане на нормалните политически партии и завръщането към многопартийната политическа система, допълва БНР.
Лидерът на БСП и коалиция "За България" Сергей Станишев обясни, че това управление не може да гарантира качествен икономически растеж, добро здравеопазване и образование заради постигнатото размито статукво.
Той напомни, че дебатите се провеждат, без депутатите от "Новото време" официално да са изтеглили подписите си от искането за вота, което не се е случвало досега в работата на парламента.
"Булгартабак" бе само поводът за избухване на кризата, категоричен бе соцлидерът и добави:
"По оценка на "Дойче банк" 100% от капитала на БТК е над 1 млрд. евро. Правителството на практика подари мажоритарния пакет от компанията за годишната й печалба, като нанесе щети за над 1 млрд. долара."
Станишев определи това като "характерен управленски маниер, при който държавният и общественият интерес се подменят с частен и властта се употребява за лични облаги" и заключи: "По света този модел се нарича "олигархия" - власт на парите и на малцинството." (Вж. пълното му изказване в BSP.bg).
Според Надежда Михайлова правителството е показало, че не може да работи в интерес на всички, които са го подкрепили.
Законовата среда за регистриране на фирма в България остава със светлинни години зад практиките в ЕС, дори и на нашите съседи, каза тя и обясни:
"В някои страни регистрацията на дружество с ограничена отговорност става за четири дни, преминава през четири процедури и струва 1 евро. А в България минималните разходи за стартиране на ООД са 2500 евро. Това е повече от годишния доход на глава от населението за миналата година. Това е "действащата и създаваща работни места икономика" на НДСВ."
Давам гласа си в подкрепа на вота, защото смятам, че дойде времето за промяна, заяви лидерката на СДС, която в началото на 39-ото Народно събрание обеща гласа си на премиера, за да не му се налагат безпринципни коалиции, но преди броени дни се отказа от този жест. (Вж. пълното й изказване в SDS.bg).
Емел Етем от ДПС обвини левите и десните в колаборация чрез дестабилизиране на парламента, а целта им била да се позиционират за идващите парламентарни избори.
Тя нарече това "сделка за възстановяване на двуполюсния модел" в лицето на левицата и ДСБ, обобщава БНР.
Шефът на "жълтите" депутати Станимир Илчев заяви, че може да нарече партиите на прехода и на миналия век "приюти на ренегати", но отказва да говори на този език, и призова колегите си от останалите парламентарни групи също да не се изкушават да правят това.
45 минути след началото на разискванията Емил Кошлуков, Радослав Коев, Борислав Цеков, Юлиана Дончева оттеглиха подписите си под искането за вота. Това обаче не направи колежката им Румяна Георгиева.
Лидерът на партията Кошлуков взе думата последен и изрази надежда, че "днес са изхвърлени на бунището старите партии.
При неговото изказване парламентарните групи на коалиция "За България", ОДС, СДС и "Народен съюз" напуснаха пленарната зала.
Броени минути преди това лидерът на ДСБ Иван Костов предупреди: "Важната тема днес е разпадането на политическата система в нашата страна. Това беше обещано от г-н Сакскобургготски и изпълнено за разлика от другите му обещания. Както признаха управляващите, те правят това напълно съзнателно." (Вж. пълното му изказване в DSB.bg).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!