2050 г. Колите се движат с гориво от водорасли, хладилниците се захранват със звук, покривите са покрити с растения, а боклукът се събира на свлачищни острови. Така си представя живота след половин век Discovery Science в новите епизоди за зеления град на бъдещето Екополис (Ecopolis).
Същевременно учените вещаят друга, по-мрачна картина за бъдещето на човечеството. След около половин век 75% от световното население ще живее в градовете. Жителите на постоянно разрастващите се метрополиси ще консумират ресурси като храна, вода и енергия много по-бързо от останалите жители на планетата.
Масовото потребление ще доведе до увеличение на въглеродния диоксид и битовите отпадъци, което ще ускори глобалното затопляне и ще замърси градовете до степен, в която на Земята ще е почти невъзможно да се живее.
Науката обаче има възможността да промени бъдещето на нашите градове
смята носителят на Нобелова награда и професор в Калифорнийския университет в Бъркли д-р Даниел Каммен, който е водещ на шестте епизода в сериала.
В тях той използва проекта "Eкополис" като основа за изпробването на нови зелени технологии, които да променят характеристиките на околната среда в бъдещите мегаполиси.
Всяка серия изследва по няколко различни напреднали, технологични решения на конкретни предизвикателства в градовете след половин век - произвеждането на достатъчно храна и вода, намирането на чисти и надеждни източници на енергия, намаляването на зависимостта от петрола, изнамирането на нови начини за справяне с отпадъците, увеличаването енергийната ефективност на сградите и др.
Д-р Каммен оценява всяко иновативно решение на базата на възможността за внедряването му и намаляването на въглеродния диоксид в атмосферата. Ученият избира по едно такова решение във всеки епизод, според това доколко е ефективно.
В последната серия той подрежда петте решения от предишните епизоди, за да оцени от кое има най-бърза и неотложна нужда, за да може да се подобри екологичната съдба на нашите бъдещи мегаполиси.
План на епизодите:
Гладният град - събота 7 март в 18,30 ч. по Discovery Science
Днес храната пътува средно по 1500 мили, за да достигне клиентите. До 2050 г. тя ще стига още по-надалеко, допринасяйки сериозно за увеличаването на въглеродния диоксид и намаляването на водните ресурси. Производителите на месо и млечни продукти ще влошават ситуацията, изкарвайки опасно количество метан в атмосферата.
В този епизод д-р Каммен изследва четири футуристични технологии - градско земеделие, задържане на метан, звуково-заредими хладилници и рециклиране на водата.
Път към бъдещето - неделя 8 март в 18.30 ч. по Discovery Science
Два милиарда превозни средства и седемкратно увеличение на въздушния поток до 2050 г. могат да освободят 12 гигатона въглероден диоксид в земната атмосфера. Екополис преосмисля технологията на транспорта, за да се намалят емисиите.
Четири нови технологични напредъка - биогорива от водорасли, превозни средства с горивни клетки, самолети със съединени крила и електрически джипчета - представят интересни възможности и уникални предизвикателства за бъдещето.
Свят на отпадъците - събота 14 март в 18.30 ч. по Discovery Science
Отпадъците са още един екологичен проблем пред града на бъдещето. Как ще се справят хората с планините боклук, който се очаква да се удвой? В този епизод д-р Каммен изследва четири идеи, които могат да осъвременят начините за справяне с проблема, включително построяването на насипни острови, газова плазмена енергия, отопление на канализация и биоторове.
Строежът на бъдещето - неделя 15 март в 18.30 ч. по Discovery Science
В момента метрополисите заемат територия от около 2% от земната повърхност, но изискват 75 на сто от световните енергийни нужди. Сградите в тези градове са неефикасни, изхвърлящи 13% енергия обратно в околната среда.
Ако искаме да създадем едно по-ефикасно бъдеще, сградите на утрешния ден трябва да са по-енергийно ефикасни и четири технологии - супер-ефикасна изолация от аерогел, хибридно слънчево осветление, зелени покриви и нанослънчеви ПВ клетки могат да помогнат.
Захранване на бъдещето - събота 21 март в 18.30 ч. по Discovery Science
През 2050 г. според учените метрополисите ще се нуждаят от три пъти повече енергия. Изгарянето на природни горива изглежда най-вероятния източник на тази енергия и това означава произвеждането на пет пъти повече въглероден диоксид на един човек. Намаляването на тези емисии може да се осигури от преминаването към ядрена енергия, вятърни турбини, слънчева енергия и/или повторна употреба на въглерода.
Финалният Екополис - неделя 22 март в 18.30 ч. по Discovery Science
В този епизод д-р Каммен разглежда отново 20 дръзки решения за пет екологични проблема, свързани с бъдещите градове. Предвид възможността за вкарването им в употреба и успеха с редуцирането на въглеродния диоксид, Каммен е създал списък с петте най-добри решения. Той ще реши кое от тях трябва да стане приоритет в борбата за спасяване на бъдещите градове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!