0

В днешния си вид Договорът за ограничаване на обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ) е остарял и не отговаря на моментния баланс на силите между Русия и НАТО, който се е разширил за сметка на страните от бившия Варшавски договор, заявява експерт пред "Время новостей".

Днес във Виена приключва свиканата по инициатива на Русия извънредна конференция на страните участнички в ДОВСЕ. Повод за нейното свикване станаха сериозните проблеми с изпълнението на договора от страните членки на НАТО, както и отказа им да ратифицират адаптирания ДОВСЕ, подписан през 1999 г. на срещата в Истанбул.

На въпроса защо този договор е необходим на Русия, върху чието изпълнение Москва наложи мораториум на 23 май, пред "Время новостей" отговоря директорът на руския Институт за политически и военен анализ Александър Шаравин.

- В днешния си вариант ДОВСЕ не е нужен на Русия. Този договор, подписан през 1990 г., включително неговия обновен вариант от 1999 г., бе изчислен въз основа на съществуващия по онова време военно-политически баланс на силите между Русия и НАТО. Но сега договорът е остарял.

- Какво имате предвид?

- При подписването на ДОВСЕ и неговия адаптиран вариант западните страни бяха поели задължението да не разширяват НАТО на изток и да не включват в този военен блок републиките от бившия СССР.

Западът също така се задължаваше да не разполага никакви войски в Източна Германия след обединението и със Западна. Във ФРГ може да има само германски въоръжени сили. А какво наблюдаваме в момента?

В НАТО вече не са 19 членки, а 26, а самият алианс се е доближил до руските граници. Променил се е и балансът на военните сили. Натовските войски имат преимущество над Русия приблизително с около 4000 танка, 5000 бронетранспортьора.

Естествено, Русия си остава най-голямата военна сила в Европа, но по обикновени въоръжени сили страните от НАТО, начело със САЩ, имат преимущество над нас приблизително 3:1.

Трябва да се има предвид, че даже танковете и бронираните машини, които се ремонтират, Западът ги брои за действащи. В договора не се взима предвид планираното разполагане на американски бази в Румъния и България.

В него не се казва нищо за създаването на противоракетна отбрана на САЩ в близост до руските граници. Не се отчита качеството на оръжията, системата за управлението на войските.

- Адаптираният ДОВСЕ е ратифициран от Русия, Украйна, Беларус и Казахстан. Защо страните от НАТО отказват да го ратифицират?

- Западът иска от нас да изпълним т.нар. Истанбулски съглашения, подписани от Борис Елцин през 1999 г. Тогава в Истанбул, за да се намали антируската вълна, предизвикана от нашите действия в Чечения, Елцин обеща да изтегли руските войски от Грузия и Молдова.

Може да се смята, че обещанието му е изпълнено. От Молдова е изтеглена тежката бойна техника. Там са останали само руски миротворци и малка военна групировка, охраняваща големите складове с боеприпаси.

Складовете в Приднестровието съществуват от края на Втората световна война, трудно е да се евакуират и ликвидацията им изисква специално решение. А статутът на миротворците няма никакво отношение към ДОВСЕ.

Що се отнася до базите в Грузия, Русия ги изтегля, този процес ще приключи през 2008 г., въпреки че в Истанбулските съглашения сроковете за изтегляне на базите в Гудаута и Вазиани не са били уточнени.

Във връзка с базите в Ахалкалаки и Батуми, тези съглашения въобще не съдържат никакви задължения на Русия за тяхното изтегляне. Опитът да се обвърже изпълнението на Истанбулските съглашения с руските миротворци в Грузия е несъстоятелен. Впрочем, положенията им не са били записани даже в адаптирания ДОВСЕ.

- Какво точно представляват Истанбулските съглашения?

- От гледна точка на международното право Истанбулските съглашения не са договор, защото не подлежат на ратификация от парламента. По същество това е политическо споразумение между правителствата на редица страни.

- Каква съдба очаква ДОВСЕ?

- Мисля, че новият вариант на договора ще бъде изработен, но това не е работа за един ден. Конференцията във Виена е само покана, отправена от Русия към Запада, за преразглеждане на остарелия договор.

За да се съживи договорът, той трябва да бъде обновен, да бъде направен прозрачен и да устройва всички участници. Като първа стъпка може да бъде изработена процедура за включването в ДОВСЕ на балтийските страни и другите нови членове на НАТО.

Още повече, че въведеният от Русия мораториум дава възможност на Запада да преосмисли своето отношение към ДОВСЕ и да предложи на Русия действия за намирането на компромис.

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна с пълни подробности за новата руска ракета

Украйна с пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 16 минути

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 1 час

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 2 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 4 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 5 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 5 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 6 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 6 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 6 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 7 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 7 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 7 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 8 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 8 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 8 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"