Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна повече като комисията "Кушлев", е предявила иск срещу директора на "Булгартабак" Христо Лачев в размер на 981 740 лв. за имущество придобито от престъпна дейност.
Христо Лачев е привлечен като обвиняем по досъдебно производство за престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи.
В резултат на извършената проверка комисията констатира, че към настоящия момент, съвкупността от придобитото имущество е на "значителна стойност" - по смисъла на закона, за което установеният законен източник на доходи по отношение на проверяваното лице и съпругата му не е достатъчен.
Налице е презумцията, че имуществото е придобито от престъпна дейност, поради което, за да се изключи възможността да се извърши разпореждане в полза на трето лице, комисията е наложила възбрана върху правото на строеж на недвижими имоти, на които проверяваното лице и съпругата му са изключителни собственици на четири апартамента и една мансарда от жилищна сграда в район "Витоша", която е в процес на строеж.
Апартаментите са с площ съответно от 119,80 кв.м., 109,63 кв.м., 169 кв.м., 130 кв.м., а мансардата е с площ от 534,30 кв.м.
Лачев притежава и пет склада, най-големият от които е 16 кв.м.
Директорът на "Булгартабак" е собственик и на 7 гаража в столицата. Има и паркинг в район "Витоша", състоящ се от шест паркоместа и обща част, зона за маневриране, с площ на всяко паркомясто 14 кв.м.
Наложени са възбрани върху:
поземлен имот в с. Бистрица, район Панчерево - целият с площ 950 кв.м.;
поземлен имот също в с. Бистрица, район Панчарево; целият с площ от 1 300 кв.м.;
Четири поземлени имота в Сапарева баня, съответно с площ от 618 кв.м., 1 672 кв.м., 2 405 кв.м. и 697 кв.м.;
апартамент в комплекс "Слънчев бряг" с площ 68,60 кв.м.
Наложен е и запор на всички банкови сметки, открити в лицензираните 30 банки в България с титуляри - проверяваното лице и неговото семейство.
Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност съгласно изискванията на закона ще внесе мотивирано искане до съда за отнемане в полза на държавата на процесното имущество, след влизането в сила на присъда за извършени престъпления от НК, попадащи в предметния обхват на закона.
На 20 март т.г. срещу Христо Лачев беше повдигнато обвинение за укриване на данъци в размер на 128 000 лева.
Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров поиска отстраняването на Лачев до изясняване на случая.
Директорът на "Булгартабак" беше принуден да излезе в безсрочен отпуск, а преди дни беше избран втори изпълнителен директор на тютюневия холдинг, който да поеме управлението.
Срещу Христо Лачев се води и разследване за длъжностно присвояване, по което още няма повдигнати обвинения.
Христо Лачев обаче заяви за БТА днес, че е платил всичките си данъци
за минали периоди и няма съмнения, че всички обвинения срещу него ще паднат в съда.
"Платил съм си всички данъци за минали периоди и нямам никакви съмнения, че всички обвинения, които ми се отправят напоследък от различни институции, ще паднат в съда", каза той.
И отбеляза, че пазарната цена на имотите, които бил купил преди няколко години, се е увеличила многократно, но това не означавало, че е заплатил за тях толкова, колкото струват сега.
През май 2007 г. прокуратурата и полицията атакуваха сградата на "Булгартабак" и иззеха документи във връзка с образувано дело за длъжностно присвояване в особено големи размери.
При проверката не беше уточнена точна сума пари, а само беше оповестено, че става въпрос за милиони левове.
Тази акция беше организирана в разгара на скандала между бившия министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и бившия директор на националното следствие Ангел Александров.
Самият Лачев обвини Александров, че му е искал по 150 000 лв. на месец и е посредничил за кадрови назначения по линия на ДПС.
Директорът на "Булгартабак" обяви, че според него бившият директор на НСлС стои зад прокурорската проверка в дружеството.
По време на скандала Румен Овчаров подаде оставка, която бе приета от премиера Сергей Станишев.
По-късно се оттегли и самият Ангел Александров от поста директор на НСлС. На мястото на Румен Овчаров дойде Петър Димитров, а НСлС бе оглавена от Бойко Найденов.
Христо Лачев
е роден през 1966 г. в Хасково. Израства на село, учи в пловдивската английска гимназия и в УНСС. Още като студент започва да изнася цигари и други стоки в Русия.
По това време майка му - Недялка Лачева, е шеф на фабриката за коприна "Свила" в Хасково. През 1990 г. Лачев регистрира фирма за таксиметрови превози "Лимпекс" в Хасково, по-късно я мести в София.
В началото на 90-те майка му става собственик на 50% от "Булпром" ООД с предмет на дейност производство на спиртни напитки. Синът създава българо-украинска фирма със същото име. След това "Булпром-Украйна" регистрира най-търсените в Русия български цигари - "Родопи" и "Ту 134".
Кариерата му в държавния тютюнев бизнес започва през 2001 г., когато е назначен за директор на "Булгартабак-Благоевград" от кабинета на Сакскобургготски.
Още тогава това е странно, защото Лачев е пряко свързан с един от най-големите скандали около марките на "Булгартабак" в чужбина.
През 90-те години в съгласие с междуправителствена спогодба "Булгартабак" започва да гради фабрика за производство на "Родопи" и "Ту-154" в Полтава. Но когато предприятието тръгва, става ясно, че въпросните марки вече не са собственост на нашия холдинг, а са станали притежание на украинска фирма с българско участие.
През 2000 г. Лачев е съсобственик в новото предприятие, регистрирано като "Черноморска тютюнева компания". Освен това е президент на "Елит" - учредено през 1998 г. в Киев дружество, дъщерно на "Елит уърлдуайд лимитид" - офшорка от Бахамските острови, която върти цигарения бизнес в Одеса.
Съдружник на Лачев е канадският търговец на зърно Жан-Пиер Мер. Третият партньор е петролен бизнесмен и собственик на мощна мрежа за пласмент на цигари в Украйна.
Бахамската "Елит" заедно с друга офшорка - "Фармен Раст лимитид", регистрирана на същия адрес и с президент Рустам Фарманов, учредяват в Одеса "Интертабак". Това дружество поема правата върху българските цигарени марки в Украйна, а Лачев и Фарманов са акционери в "Интертабак".
Колкото повече частният бизнес просперира, толкова повече пазарна територия в Украйна губи държавният "Булгартабак", пишат вестниците по онова време.
Затова новината, че Лачев поема най-важната цигарена фабрика на "Булгартабак" - в Благоевград, се възприема най-малкото като странна.
През януари 2002 г. тогавашният шеф на "Булгартабак холдинг" Георги Попов иска оставката на Лачев.
Сблъсъкът между двамата противопоставя тогавашния министър на икономиката Николай Василев, който яростно защитава Попов, и заместничката му Любка Качакова, която застава зад Лачев. Лачев оцелява, Попов напуска.
През януари 2005 г. гръмва аферата "Бахман". Спецслужбите подават на хора в БСП информация, че ръководената от Лачев фабрика е изнасяла нелегално цигари "Бахман" - защитена иранска марка, за която "Благоевград БТ" няма лиценз.
Шефът на холдинга Георги Костов и Лачев обясняват, че няма никакви нарушения, а само сложни търговски спорове. Информацията е подадена от главния секретар на МВР Бойко Борисов.
Атаката срещу Лачев подемат двама соцдепутати - Георги Божинов, който по онова време е зам.-шеф на парламентарната група на БСП, и Емилия Масларова.
Както други шумни скандали, и този заглъхва. Прокуратурата внася обвинителен акт срещу Лачев, но през есента на 2005 г. съдът го оправдава.
А през декември 2005 г. Христо Лачев е назначен от премиера Сергей Станишев за директор на холдинга "Булгартабак".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!