Еа а монахиня се отказва от църквата и приютява скитници в пристройката на стар замък. Тя търси своята женственост като проекция на човешкото насилие. В компанията на чернокож, прокажен, гей, циганин и други младата жена пробужда заспалата си чувственост.
Българският режисьор Димитър Гочев, който през последните 17 години живее и работи в Германия, постави във виенския "Академитеатър" своя версия на прочутия филм на Луис Бунюел "Виридиана". Със спектакъла започва голяма ретроспектива в австрийската столица, посветена на 100-годишнината от рождението на испанския гений.
Премиерата бе в началото на март. Представлението раздвои критици и публика. Гоцев редуцира персонажите, променя сценария, запазва само по-важните сцени. Повече от 2 часа публиката в престижния "Академитеатър" се лута из тъмните лабиринти на човешката лудост.
Сценографията на Ахим Рьомер представлява огромен черен куб, тъмни стени, огромни дупки, през които припълзяват персонажите, липсват врати.
Спектакълът създава усещането за аскетичен и суров живот. Изпълнителка на главната роля е нашумялата немска актриса Анете Паулман, звезда на Хамбургския Талия театър. За разлика от филмовата героиня Катрин Деньов, Паулман е доста по-грубовата и тромава. В изпълнението й има фанатизъм. Сред актьорите е и Ицко Финци, който играе един от странните обитатели на дома. Без много думи Финци създава образа на една отрепка, пълна с желание за живот.
Димитър Гочев е първият театрален режисьор в света, дръзнал да представи на сцена своя версия на филма "Виридиана". През 1961 г. Луис Бунюел печели "Златната палма" в Кан с шедьовъра си, вдъхновен от историята на героиня от християнската иконография - Виридиана. Тя е монахиня, отлъчена от църквата през 13-ти век и доброволно избрала самотата.
Въпреки противоречивите мнения за спектакъла, австрийската публика се тълпи да го гледа в "Академитеатър". В момента се водят преговори представлението да гостува наесен на сцената на Народния театър "Иван Вазов".
Димитър Гочев превърна филм на Бунюел в спектакъл
Една монахиня се отказва от църквата и приютява скитници в пристройката на стар замък. Тя търси своята женственост като проекция на човешкото насилие. В компанията на чернокож, прокажен, гей, циганин и други младата жена пробужда заспалата си чувственост. Българският режисьор Димитър Гочев, който през последните 17 години живее и работи в Германия, постави във виенския "Академитеатър" своя версия на прочутия филм на Луис Бунюел "Виридиана".
15 март 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!