С толичният общински съвет промени таблицата за данъка на автомобилите, която бе приел предишния четвъртък, тъй като гласуваната диференциация на ставката за различните по възраст возила всъщност противоречала на Закона за местните данъци и такси.
Увеличението на данъка за всички коли е с 25%. Така новоприетото предложение на общинските съветници определя данък за автомобилите с мощност от 37 киловата (kW) по 0,43 лв. за киловат; от 37 до 55 kW- по 0,50 лв. за киловат; от 55 до 74 kW - по 0,68 лв. за киловат; от 74 до 110 kW - по 1,38 лв. за киловат и над 110 kW - по 1,54 лв за киловат.
Един киловат се равнява на 1,36 к.с.
В първото решение общинарите определиха, че за автомобилите на възраст между 5 и десет години трябва да се плаща с 30% повече, отколкото за новите возила, а за коли, които са над 10 години - данъкът трябваше да е с 60% по-голям.
Диференциацията по възраст всъщност не отпада - сега тя е подчинена на изискванията на Закона за местните данъци и такси, чиято логика обаче е обратната - за по-новите коли се плаща по-голям данък.
Чл. 55 ал.1 на закона постановява, че данъкът за возилата до 5 години се умножава с коефициент 2,8; а за колите от 5 до 14 години - с коефициент 1,5.
Макар грешката да бе "поправена" днес, съществува възможност наредбата да бъде оспорена и данъкът да бъде отменен от съда.
Законът постановява, че местните данъци трябва да бъдат определени до 29 февруари. Сесията на СОС обаче беше само ден по-рано, при това дневният й ред се оказа много натоварен.
Тогава общинските съветници от мнозинството приложиха "процедурна хватка", като "спряха часовника" на сесията и по мнението им днешните решения всъщност трябва да се отнесат към 28 февруари, като така те се вместват в законово определения срок.
Част от общинските съветници обаче не споделят виждането, че използваният похват е допустим, така че срокът за определянето на данъците е просрочен и наредбата би могла да падне лесно при оспорването й в съда.
Дори вие нямате тези библейски способности да спирате времето, коментира общинският съветник от БСП Жельо Бойчев по адрес на столичния кмет Бойко Борисов, неформален лидер на политическа партия ГЕРБ, която разполага с мнозинство в СОС.
Столичният общински съвет прие бюджета на София, който възлиза на 893 млн. лв. Над 70% от общинските съветници подкрепиха бюджета, който мина с гласовете на ГЕРБ, СДС, "Атака" и НДСВ. БСП и ДПС гласуваха против.
За изграждането на нови детски градини в столицата първоначално бяха заложени 14 млн. лв., но днес бяха увеличени с още 10 млн. Повече пари ще има и за създаване на нови детски кухни и почистване на реките.
В бюджета беше включено и едно съвсем ново предложение - за изграждане на мобилни екипи между столичния инспекторат и полицията - за тях ще бъдат отделени 3 млн. лв., предаде БНР.
След гласуването кметът Бойко Борисов заяви, че това е най-добрият възможен бюджет и благодари на групите, които са го подкрепили. Той каза още, че ДСБ и БСП за пореден път са показали, че работят в коалиция.
Не сме сигурни дали Наредбата за местните данъци и такси, която бе приета днес от СОС, ще издържи в съда, каза общинският съветник от БСП Георги Кадиев, цитиран от БГНЕС.
По думите му на днешното заседание на СОС е приет бюджет, който ще доведе до още една загубена година.
"Днес поправяме несъществуващ документ като Наредбата за местните данъци и такси, която всъщност не бе приета в срок. Смятам за нередно да предприемем действия като внасяне на наредбата в съда, защото сами ще вкараме в проблеми Столична община", каза още Кадиев.
Той допълни, че ГЕРБ е пропуснала да направи по-добър бюджет и да увеличи приходите с 88 млн. лв.
Това е можело да стане с увеличаването на данъка при безвъзмездно получаване на имот и при завишаване на контрола в столицата при събирането на данък сгради и данък за превозните средства от недобросъвестни граждани, смята той.
Тези пари е можело да отидат за ремонт на училища и детски градини, както и да отпадне таксата за детските градини.
Бойчев каза от своя страна, че в залата не е било чуто каква ще бъде политиката на кмета на столицата Бойко Борисов и по кои проблеми ще работи.
"СДС, НДСВ, "Атака" и ГЕРБ трябва да поемат отговорността за провалената за развитието на столицата година. В момента гражданите не знаят какви данъци да платят, а администрацията, която ръководи Борисов, не знае дали взима законосъобразни решения", каза още той.
Гергана Алексиева пък се оплака, че заседанията на Столичния общински съвет не се правят според правилника на всеки 2 седмици и са плаващи, което пречи на работата на СОС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!