У нас Денят на Европа се отбелязва в три големи и 18 малки общини под мотото "Миналото е пълно с уроци, стига да можем да ги прочетем". Общините са одобрени след публичен конкурс на над 100 проекта. Тържествата включват семинари, дискусии, концерти, изложби и конкурси, чиято цел е българите да познават принципите на разширяването на ЕС, за да подходят реалистично и с разбиране към бъдещото членство на България в евросъюза, предаде БНР.
9 май е един от европейските символи, които са част от образа на ЕС наред със синьото знаме, химна и еврото (единната валута), обясняват в Evropa.bg - онлайн адресът на Делегацията на Европейската комисия у нас. Датата била избрана за Ден на Европа, защото на 9 май 1950 г. била сторена първата крачка към обединяване на Стария континент. След горчивия опит от Втората световна война на този ден в Париж френският външен министър Робер Шуман прочел пред международните медии декларация (т.нар. "Декларация Шуман"), с която призовал Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към европейска федерация".
Всъщност идеята дошла от икономическия съветник Жан Моне, който предложил на Робер Шуман и германския канцлер Конрад Аденауер амбициозен план: създаване на наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла за въглища и стомана. Идеята за обединяване в Европа на двете ключови индустрии, чрез които се развива оръжейната индустрия, предполагала създаване на гаранция за мир на континента.
Предложението, обявено от Франция, се приело с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписали договора, с който се учредява първата европейска общност - Европейска общност за въглищата и стоманата.
Девети май бил обявен за Ден на Европа през 1985 г. на срещата на върха в Милано.