Девет са премиерите на театрални постановки, концерти и книги на тазгодишната "Аполония" (31 август - 9 септември).
Най-много са литературните акценти. Созопол посреща известния български писател Илия Троянов, който от 35 години живее в Германия и пише на немски език.
На български излизат две негови творби - "Събирачът на световете" и издаваната вече преди шест години "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде". Авторът е носител на Наградата за белетристика на Лайпцигския панаир на книгата, на редица други авторитетни литературни отличия, а в началото на тази година получи и Берлинската награда за литература.
На "Аполония" гостува и американската писателка Елизабет Костова, която ще говори за своя непубликувана книга. Издателство "Балкани" организира представяне на "Град" от бившия македонски премиер Любчо Георгиевски, а "Жанет 45" - на "Картички. Писма" от Силвия Чолева и "Балади и разпади" от Георги Господинов.
Няколко български филма ще бъдат показани за първи път в Созопол.
Сред тях е епизод от специално създадения за Тодор Колев телевизионен сериал "Невероятните приключения на Крум Фелисиано" на режисьора Иван Ничев.
Празниците не изкуствата се откриват с премиерния спектакъл на режисьорката Възкресия Вихърова "Ужасните родители" от Жан Кокто.
Постановката на Драматичния театър "София" ще се играе в обновения салон на читалище "Отец Паисий", където има нова сцена и климатик.
За целта местната община отпусна общо 216 000 лева. Част от тези пари са използвани и за ремонти на амфитеатъра, художествената галерия в сградата на старото училище и археологическия музей, където по традиция се правят камерните концерти.
В афиша на 23-та "Аполония" са 10 театрални спектакъла и над 30 концерта - на Милчо Левиев, Минчо Минчев и негови ученици от различни страни, Теодосий Спасов и камерен оркестър "Студио Примо", Иво Папазов и оркестър "Тракия", "Щурците", "Акага", "Гравити Ко.", Орлин Горанов, Васил Найденов и "Сафо", Васил Петров и приятели, Мариана Попова.
Концерти ще изнесат млади български музиканти, които учат в световно известни школи.
Специален акцент е поставен на поезията на Димчо Дебелянов по повод 120- годишнината от рождението на поета.
Две премиери ще има в жанра "театър на маса". Това са "Училище за диктатори" на Владимир Пенев по текстове на Ерих Кестнер и "Кожа и небе" на Веселин Ранков по пиесата на пишещия на немски език Димитър Динев, която бе удостоена тази година с награда "Аскеер" за съвременна българска драматургия.
За студенти от НАТФИЗ е запазен 8 септември, когато ще бъдат показани създадени от тях документални филми.
Изложбите са на сценичен плакат, съвременно българско изкуство от колекцията на Софийската градска художествена галерия, проект "Паметта на София - наследство в риск", фото експозиция.
За пореден път фондация "Духовно огледало" организира "Детска Аполония".
Възстановява се излъчването на фестивалното радио "Аполония" на вълните на РФИ-България (rfi.bg). След две години прекъсване то ще звучи в Созопол и околностите на честота 106,1 FM.
Директно ще бъде предавано откриването на фестивала, а предаванията "Днес", "Въпреки", "Дюкян Меломан", "Класика" и "Тера Музика" ще отразяват акцентите в програмата.
В национален ефир преки предавания и записи от Празниците на изкуствата и тази година ще имат БНТ и БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!