Е дин въпрос вълнува както юристите, така и политиците - трябва ли да се разреши на хомосексуални двойки да осиновяват деца?
Касационният съд във Франция се произнесе негативно. В същото време кандидат-президентите ясно заявиха своята позиция по проблема.
Лявата претендентка за поста държавен глава подкрепи хомосексуалните бракове и осиновяването на деца от такива двойки, докато десният кандидат е категорично против.
Подобен е контрастът и на европейско ниво.
Девет държави разрешават
осиновяване от хомосексуални двойки.
Една от тях е Великобритания. Британското правителство отиде дори по-далеч като прие закон, забраняващ всякаква форма на дискриминация спрямо хомосексуалистите.
Законът трябваше да влезе в сила на 6 април. Католическата църква обаче се противопостави на текста.
Ако бъдем точни, британските хомосексуални двойки имат право да осиновяват деца от края на 2005 г.
Проблемът е, че досега специализираните агенции по осиновяванията отказват молбите на тези двойки. Най-яростни в това отношение са католическите агенции.
Кабинетът пък се опитва да уравновеси нещата, аргументирайки се, че след като се дава защита на етническите малцинства, такава се полага и на хомосексуалистите.
Затова и нормативният акт е
наречен Закон за равенството
Той забранява на различните агенции, училища, търговски представителства да отказват услуги на хора заради възраст, инвалидност, пол, раса, религия и сексуална ориентация.
В крайна сметка заради натиска правителството на Тони Блеър реши да отложи влизането в сила на закона за равенството за края на 2008 г.
Важно е да се отбележи, че компромисът се дължи най-вече на неразбирателство вътре в самото правителство, което, от своя страна, издава нарастващото отслабване на позициите на Блеър.
В Испания от юни 2005 г. хомосексуалните бракове и осиновяването на деца от такива семейства са напълно законни.
Оттогава досега молби за осиновяване са подали най-вече лесбийски двойки, при това неголям брой, докато мъжете с различна сексуална ориентация са по-скромни в решението да отгледат дете.
Официално само две двойки - в страната на Баските и в Каталуня, са осиновили изоставени деца. Сега Испания готви споразумение с чужди страни, от които хомосексуалните двойки да могат да осиновяват деца.
Тази задача се оказва доста по-трудна. Трябва да се подчертае обаче, че отвъд законодателството
манталитетът на хората не се променя толкова лесно -
както в Испания, така и в другите страни.
Осиновяването на дете от хомосексуални у нас публично бе повдигнато като тема от един от участниците във "ВИП Брадър" - Дим Дуков.
Той заяви, че се замисля дали да не осинови дете, но се опасява, че обществото ни ще бъде негативно настроено към деца с такива родители.
В България има хомосексуални двойки, които живеят съвместно и отглеждат дете. Детето обаче не е осиновено, а е на един от двамата партньори от предишна връзка с хетеросексуален.
Съвместно осиновяване на чужди деца от хомосексуалните партньори не е позволено поради изискването за брак между осиновяващите.
Еднополовите двойки не могат да сключат брак, защото бракът според българското законодателство е
достъпен само за лицата от противоположен пол
Следователно осиновителите могат да бъдат само мъж и жена - класическо семейство.
Като първа стъпка гейовете и лесбийките претендират да се признава тяхното фактическо съжителство, подобно на хетеросексуалните двойки. Едва след това може да се мисли за право на осиновяване.
Дори да бъде приет от законодателя, подобен акт ще срещне масовото неодобрение на обществото. Сблъскват се много и различни мнения.
Осиновяване от родители от един пол е неестествено и нелогично, смята Ясен. Според него забраната хомосексуалните да сключват брак и да осиновяват деца не нарушава тяхната свобода, защото и бракът с лица под 18 години не е разрешен, но никой не твърди, че се нарушава свободата на непълнолетните.
А не ви ли хрумвало, че децата, осиновени от хомосексуалисти, ще станат като тях, пита Елена.
Моделът на българското семейство е патриархален
и на обществото му трябваха близо 30 години да приеме, че самотна майка с дете не е престъпление.
Сред хомосексуалистите също няма единомислие. Жените лесбийки обикновено са на мнение, че те могат да отгледат по-добре едно дете, отколкото двойка мъже.