Деветгодишно момиченце пострада тежко след взрив на газова бутилка.
Други трима са с по-леки наранявания, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Вчера привечер в балчишкото с. Сенокос бащата и дядото на детето решили да използват газова бутилка за отопление.
Оказало се, че газта в бутилката е малко и отоплителният уред не може да бъде запален.
За да извадят цялата налична газ родителите предприели изключително рисковано действие – започнали да обливат студената газова бутилка с топла вода.
В резултат обемът на газта се разширил бързо и довел до взрив, последван от пожар.
Минути след инцидента на място пристигнали три пожарни екипа, които успели да извадят от горящата къща пострадалото семейство.
Половин час по-късно огънят е потушен напълно. Дядото и родителите на детето са с обгорели крайници, а детето е с тежки обгаряния по цялото тяло.
Семейството е настанено за лечение във Военноморска болница – Варна.
Вчера в село Бутан, Козлодуйско, човек загина след взрив на парно котле. Загиналият е бил открит от 40-годишния си син.
Най-вероятната причина за смъртта е техническа неизправност на отоплителната система и замръзване на тръбите на системата, смятат от полицията. Възрастна
жена на 71 години и две деца на 7 и 9 години от гр. Айтос пострадаха сериозно
при взрив на газова бутилка. Причината и този път е неправилно използване на отоплителен уред – 5-литровата газова бутилка е стояла близо до печка на твърдо гориво.
От нагряването клапанът на бутилката е започнал да изпуска и е предизвикал експлозия, последвана от пожар.
Възрастната жена е получила над 20% изгаряния от II и III степен и е настанена с опасност за живота в МБАЛ – Бургас. Двете деца се пострадали по-леко – те също са оставени за лечение в болница.
От началото на януари огнеборците са реагирали на над 20 случаи на гръмнали газови уреди. При тези инциденти са пострадали сериозно девет граждани.
Всички произшествия са в резултат от неправилно използване на отоплителните уреди. Затова от пожарната припомнят
основните правила при боравене с газови уреди:
Да се проверява редовно изправността на бутилката, на присъединяващите елементи и на горелката;
Уредите трябва да са стандартно изпълнение и в никакъв случай да не се пускат в експлоатация устройства и бутилки със съмнителен произход;
Отопляваните с газови печки помещения трябва да имат постоянна естествена вентилация, за да се избегне възможността от натравяне на въздуха;
Важно е да се знае, че горимият газ пропан-бутан е по-тежък от въздуха, за което е необходимо проветряване от най-ниските точки на помещението;
Газовите бутилки не бива да се съхраняват в близост до печки, радиатори и други източници на топлина;
Пълненето на бутилките с газ пропан-бутан трябва да се извършва само на определените за това пунктове, но е забранено това да става на автомобилните газостанции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!