11-годишен ученик от столичното 81 СОУ "Виктор Юго" е починал във вторник следобед, след като му прилошало в час по физическо.
Според бащата на детето повиканият екип на спешната медицинска помощ се е забавил с повече от половин час след подадения сигнал. Според него е абсурдно в XXI век да няма училищни лекари.
На момчето е оказана първа медицинска помощ, след това е откарано в "Света Анна" (Окръжна болница), където около 17,00 – 17,30 ч. е починало. По случая тече разследване, съобщават от СДВР.
Детето е прието в болницата без сърдечна дейност. В продължение на час дежурните лекари са го реанимирали, но без успех, разказва директорът на болница "Св. Анна" д-р Димитър Димитров, цитиран от "Труд".
Предполага се, че причината за смъртта е сърдечен арест
и че детето е имало сърдечни проблеми, пише вестникът.
"Стандарт нюз" цитира директора на училището, според когото детето припаднало и си глътнало езика. Учителят, главен асистент от НСА, и медицинската сестра са му оказали първа помощ и са се обадили на 112.
"Труд" пише, че за инцидента веднага е било съобщено на бащата на момчето, който посъветвал да го напръскат с вода, защото и друг път детето било изпадало в подобно състояние и това му помагало.
Днес бащата - Златко Желев, обвини в ефира на БНР линейката, че се е забавила с половин час след подаване на сигнала.
"Учителите са реагирали адекватно, но
Спешна помощ... няма такава! Тя не съществува!
Не може да ми обясняват, че нямат достатъчно линейки! Вчера неволно дочух разговор между следователя и лекаря в Окръжна болница, че ще "оправят" нещата. Оправяне значи потулване. Обадете се на 112 и в Здравното министерство. Случаят не бива да се потулва", призова Желев.
Според Министерството на здравеопазването данните от извършена още вчера проверка по повод нещастния случай показват, че
няма забавяне на линейката.
"Реанимобилът на ЦСМП-София е пристигнал на място в 81-во училище на 13-та минута от постъпването на сигнала на тел. 112. Информацията е подадена в 13,59 ч. на 7 май и в 14,12 ч. лекарският екип е бил на място", се казва в съобщение, разпространено от пресцентъра на министерството днес.
Линейката е пътувала за друг адрес в ж.к. "Младост", но е била пренасочена незабавно към училището, след като е постъпил сигнал за случай с дете. Данните са от разпечатката по електронната система на ЦСМП-София. Линейката е била с пълно оборудване, позволяващо животоспасяващи действия. Детето незабавно е било транспортирано към болница "Св. Анна", където е установена смъртта му. През цялото време на пътуването екипът е изпълнявал необходимите реанимационни мероприятия в пълен обем, се казва още в текста.
На извънреден брифинг днес д-р Ангел Ангелов, началник
отдел "Медицински дейности" към Център "Спешна медицинска помощ"-София, също обясни, че линейката на е пристигнала на време - за седем минути от предаването на
съобщението за инцидента от телефон 112 на медицинския екип.
"В 13,59 ч. вчера в ЦСМП е постъпил сигнал от тел. 112 и в
14,04 ч. е предаден на д-р Ирена Тасева, която е пристигнала в
училището в 14,12 ч.", каза той. 10 минути по-късно детето е било закарано в болницата.
"Д-р Тасева е приложила всички животоспасяващи
дейности и процедури, които се правят в такива моменти.
Но тя е заварила детето
в клинична смърт
и го е предала на лекарите в спешното в "Св. Анна" също в клинична смърт", обясни д-р Ангелов.
Според него от Спешния център са си свършили
максимално бързо работата, пренасочвайки колата, която била тръгнала за друг
адрес.
Сигналът е подаден към тел. 112 от жена, която по-късно е обяснила пред лекарите от ЦСМП, че операторите на тел. 112 не са успели бързо да установят къде точно се намира 81-во училище, посочи д-р Ангелов. Същевременно е потърсена помощ и от болница "Св. Панталеймон", от където е отказана с аргумент, че лечебното заведение е специализирано в оказване на медицинска помощ при травматологични случаи, посочи още лекарят. По думите му е загубено време докато се търси къде се намира училището и заради отказа на медиците от болница "Св. Панталеймон".
"Детето е било изследвано преди време в болниците "Св. Анна", "Пирогов" и Националната кардилогична болница по повод два предишни подобни инцидента и доколкото имаме информация становищата на колегите от трите лечебни заведения е, че не е имало нищо тревожно около неговото здравословно състояние", уточни д-р Ангелов.
Началникът на отдел "Спешна медицинска помощ" към МЗ - Ивиан Бенишев, отчете, че средното време за страната, за което линейките пристигат до пациента, е 28 минути.
Той посочи, че линейките и оборудването са налични, но няма лекари, желаещи да работят в областта на спешната медицинска помощ поради ниското месечно заплащане - 650-700 лева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!