М ного диктатори остават неразобличени, тъй като се прикриват под демократична маска, се казава в годишния доклад на правозащитната организация "Хюмън райтс уоч".
Дори и най-отявлени врагове на демокрацията в съвременния свят се окачествяват същевременно като "демократи." По този начин думата се превръща в нищо не означаващ етикет, подчерта във Вашингтон директорът на организацията Кенет Рот.
Много от симулиращите демокрация деспоти са добре дошли партньори на САЩ и Европейския съюз. Това е същинският скандал и отрезвяващата равносметка в новия доклад.
Сред западните демокрации има тенденция да се отдава предпочитание на познатия пред непознатия "сатана", коментира Кенет Рот.
По думите му най-показателният пример е пакистанският управник Первез Мушараф, когото американският президент нарича "защитник на демокрацията" и то в момент, когато опозиционери в Пакистан изчезват в подземията за изтезания на пакистанските тайни служби.
Деспоти, които сами твърдят, че воюват срещу тероризма и че са партньори на Запада, могат да разчитат, че няма да бъдат подвеждани под отговорност за нарушения на права на човека в собствените им страни нито от САЩ, нито от ЕС, отбелязва Рот.
Американското правителство все пак имало също и една разбираема причина да не заклеймява толкова гръмогласно злоупотреба с правата на човека от страна на т.нар. "партьнори в борбата срещу терора".
Щом САЩ вземат становище по темата за правата на човека, хората си мислят за Гунтанамо, за изтезания и за специалните затвори на ЦРУ, припомня шефът на "Хюман райтс уоч".
Но и държави като Германия са на моменти твърде въздържани в критиката си към силни автократи, се посочова в доклада, като за пример се дава отношението към руския президент Владимир Путин.
Според правозащитната оганизация германският канцлер Ангела Меркел се държи спрямо Путин по-решително, отколкото предшественика й Герхард Шрьодер, но все пак не достатъчно решително, щом става дума за незачитане на елементарни човешки права.
Който притежава големи резерви от нефт или природен газ или който се представя като борец срещу тероризма може да очаква снизхождение, заключава Кенет Рот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!