Н иско, честно и справедливо - такова става облагането в България през 2008 г. Приемането на 10% данък върху доходите е голяма крачка на фона на останала Европа, която още не е приела този подход. Но ще ни последват доста държави.
Божествена пропорция
Още през XVII-XVIII в. теоретиците на финансите са разглеждали десятъка като ниво на облагане, произхождащо от естествения ред на нещата и от уредбата, която Господ е създал на земята.
Установено било, че човек получава 1/3 прираст над вложеното в земеделие (като се отчетат пълните разходи по производството). Една трета от тази една трета, т.е. около 10%, е за онзи, който го е изработил. Още толкова - за земевладелеца. И още една трета - за държавата, която пази всичко това от разбойници.
Това е физиократичната теория в икономиката. А преди нея свети Августин Блажени е говорил за естественото ниво на десятъка. И не случайно европейците са били облагани през вековете с църковен десятък, а и османлиите са въвели десятъка като основна приходна форма.
Никой няма да бъде ощетен
У нас заплатите на хората с 430 лв. на месец ще бъдат увеличени. Едва ли има работодател, който желае работникът му да получава по-малко пари в тези инфлационни времена. Няма да минат и 6 месеца и тези, които щели да бъдат ощетени, ще бъдат компенсирани, без дори някой от господа държавниците да си мръдне пръста.
Вместо две водки - счетоводство
Данъчната политика не е само бирничество. Нейната цел не е просто да пълни хазната и да осигурява мегдан за покупка на мерцедеси. Тя е насока кой модел на поведение държавата подкрепя. С "плоското" облагане държавата стимулира онзи, който е готов да работи, да учи, да произведе, да получи доход и да го задържи. Онзи, който е продуктивен и креативен.
Ама творците щели да бъдат ощетени. Могат да бъдат ощетени само ако проявят мързел и глупост. Това, че има промяна в нормативно признатите разходи, означава само, че трябва да седнат да водят счетоводство.
Счетоводната работа на един творец се върши за времето, за което ще изпие две чаши водка. Но тогава може да види, че фактическите му разходи са по-високи от нормативно признатите досега и всъщност печели от новата форма на облагане.
Спиралата на мизерията
Около 30% от населението у нас живеят в мизерия, не желаят да се социализират и да се квалифицират. Това са хора, които стоят извън пазарното стопанство. Има го и проблемът със застаряващото население - част от българите не са в състояние да участват в пазарното стопанство поради възраст.
Но този проблем няма да го решим, ако вкараме и активната част от населението в спиралата на мизерията. Новото облагане трябва да ни извади от тази спирала.
И приходите в хазната ще се увеличат
Когато облагането е ниско и справедливо, човек няма сметка да се отклонява от него, да търси начини да го избегне, защото това струва пари и нерви.
Затова с 10% върху личните доходи ще се получи същото, като с 10-те процента върху корпоративните миналата година. Приходът от корпоративния данък се увеличи над 2 пъти. И сега над 2 пъти ще нараснат приходите на бюджета от получени данъци.
Копнеж за национализация
Аз сериозно очаквам внос на данъкоплатци в резултат на новото облагане. В корпоративния сектор това вече се забелязва. Европейски компании изнасят свои специализирани структури в България, и то не само заради ниското корпоративно облагане, а и заради участието ни в европейската система на разпределение на данъка върху добавената стойност, относително евтиния счетоводен и юридически труд и труда на финансови консултанти.
(Заплатата на нашите бизнес професионалисти за съжаление е над 20 пъти подценена спрямо средноевропейското ниво.)
Така че внос на данъкоплатци ще има, но няма да е бърз, защото всеки предпочита да види една завършена пълна фискална година при този режим.
Има ред важни въпроси, когато човек избира локация за своя бизнес. Като какво ще стане с ония 54% от българите, които искат национализация.
Процентът между другото е оптимистичен, защото преди 2-3 г. социологическо изследване бе установило към 80% желаещи да национализираме веднага всичко.
Не всичко е розово
Увеличението на осигурителната вноска е опасен ход. Това намалява конкурентоспособността на икономиката, тъй като изкуствено отбива цената на труда.
Аз не мисля, че у нас трудът е евтин. Той е скъп, нищо че заплатите са ниски. Но той е неефективен и ще стане още по-неефективен, след като се увеличава този осигурителен данък. То си е чисто данъчно облагане.
Ако беше осигурителна вноска, щеше да има образуван капитал и пропорционалност между това, което човек е дал, и това, което ще получи.
Нищо такова няма в нашата осигурителна система. Даваш, колкото те обложат, получаваш, колкото ти дадат. Класическа данъчна форма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!