Той обясни, че в момента премии получават само олимпийските шампиони, като се предлага те да бъдат давани на всички олимпийски медалисти, на световните и европейските шампиони след прекратяване на спортната им дейност.
Марков подчерта, че идеята е премиите да са в размер на три минимални работни заплати за олимпийските шампиони, като сребърните медалисти от олимпийски игри и световните шампиони да получават 80% от тази сума, бронзовите медалисти - 70%, европейските шампиони 50%.
Според депутата това няма да натовари държавния бюджет, защото се предвижда да бъдат изплащани от приходите от тотото.
Той обвини министъра на спорта Васил Иванов, че не е изпълнил поетия ангажимент този въпрос да бъде разгледан приоритетно в парламента.
Според Христо Марков сега действащият закон за физическото възпитание и спорта не решава редица важни проблеми свързани с опазването и стопанисването на спортните бази и съоръжения, с възнагражденията на медалисти от олимпийски игри, световни и европейски шампиони, с развитието на детско-юношеския спорт и масовия спорт.
Парламентарната група на СДС предложи в дневния ред на текущата парламентарна седмица да бъде включен за разглеждане законопроектът, внесен от известните български спортисти Весела Лечева, Мария Гигова, Нонка Матова и Христо Марков.
Предложението беше подкрепено от по-голяма част от народните представители и намери място в седмичния дневен ред, информират от "Раковски" 134.
Христо Марков е олимпийски шампион по троен скок от Сеул'88. Той е спортист на годината през 1987 г. (заедно със Стефка Костадинова) и през 1988 г. (с Таня Богомилова), а през 2000-та е провъзгласен и за треньор на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!