Текстът беше гласуван по искане на директора на Агенцията за финансово разузнаване (АФР) Васил Киров във връзка с 40-те препоръки на Г-7 за мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма. Идентифицирането на участниците може да става с електронен подпис, обясни Киров.
Срещу това се обявиха представителите на хазартния бизнес, тъй като електронният подпис бил недостъпен у нас и щял да намали конкурентоспособността им.
От Държавната комисия по хазарта (ДКХ) поясниха, че достъпът до личните данни може да става чрез въвеждането на собствена идентификация от всеки организатор на хазарт. Ще бъдат въведени публичен ключ - за достъп на ДКХ и АФР, и частен - чрез който участникът да залага.
Целта е да знаем кога и как е извършена всяка транзакция, от кого и колко е печалбата, защото често от подземния бизнес посочват именно игрите по интернет за произхода на средствата си, обясни Киров.
Правилата за онлайн залаганията са описани в нова глава в закона, а за целта ще бъде изготвена и специална наредба. Най-важното правило е сървърът на интернет доставчика да е на територията на България.
Държавната лотария и тотото ще участват в други дружества и съвместно с тях ще организират хазарт, гласува комисията по предложение на депутата от НДСВ Владимир Дончев.
Чужди държави имат интерес към държавния хазарт на България, обясниха от ДКХ. Сега залагания зад граница не може да се правят и да се реализират печалби.
Чужденци от ЕС може да организират хазарт у нас чрез филиал или клон на дружество без ограничения, решиха депутатите. Досега се изискваха големи инвестиции или покупка на чениризвезден хотел и разкриването на поне 500 работни места.
Депутатите приеха споровете между участници и организатори на хазарт да се уреждат от Арбитражната комисия, като преди това се проведат преговори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!